Spis treści
Z naszego artykułu dowiesz się:
- czym jest Biuro Informacji Kredytowej i jakie dane ma o poszczególnych osobach;
- jakie informacje znajdują się w raporcie BIK;
- dlaczego warto złożyć wniosek o raport BIK;
- jak otrzymać raport z Biura Informacji Kredytowej;
- ile kosztuje wygenerowanie raportu BIK.
Czym jest Biuro Informacji Kredytowej i jakie ma o Tobie dane?
Biuro Informacji Kredytowej, czyli BIK to instytucja, która została założona w 1997 roku przez Związek Banków Polskich i wszystkie inne funkcjonujące banki. Zawiera zbiór informacji o przedsiębiorstwach i indywidualnych klientach, którzy kiedykolwiek korzystali z kredytów czy pożyczek pozabankowych. Warto wiedzieć, że przetwarzanie danych przez BIK odbywa się zgodnie z prawem, a sama instytucja działa na zasadach Prawa Bankowego. Wiele osób może zastanawiać się co to raport BIK? To przede wszystkim informacja o spłaconych i niespłaconych zobowiązaniach. Raport BIK wskazuje, czy zobowiązania były spłacane terminowo czy z opóźnieniem. Warto wiedzieć, że spłata kredytu z opóźnieniem to rata, która została zapłacona po co najmniej 60 dniach od terminu.
Uwaga! Wiele osób myli BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej z BIG, czyli Biurem Informacji Gospodarczej. Pierwsza instytucja zbiera informacje o dłużnikach kredytowych w całej Polsce, natomiast BIG zbiera często informacje o zaległościach pozabankowych. Są to różnorodne kary, alimenty oraz szeroko rozumiane długi.
Jakie informacje znajdują się w raporcie BIK?
Biuro Informacji Kredytowej gromadzi dane na temat przedsiębiorstw i indywidualnych klientów. Raporty BIK przedstawiają historię kredytową weryfikowanej osoby. Znajdziemy w nich spłacone i niespłacone zobowiązania, a także informacje o tym, czy były jakiekolwiek opóźnienia w spłatach, przy czym pod uwagę nie są brane raty, które zostały spłacone w ciągu 60 dni od terminu. Warto wiedzieć, że w raportach BIK znajdują się informacje z rachunków bankowych i SKOK-ów. Nie wiele osób wie, że uwzględniane zobowiązania to nie tylko kredyty gotówkowe na zakup towarów i usług, ale także kredyty hipoteczne i mieszkaniowe, kredyty pracownicze, studenckie, niecelowe, poręczenia kredytowe, karty kredytowe i debetowe oraz kredyty odnawialne. Co ważne, każdy, nie tylko banki i SKOK-i ma możliwość zweryfikowania swojej historii kredytowej. Sprawdzanie BIK pozwala również na zabezpieczenie swojego majątku przed oszustami, a także weryfikacja punktowej oceny i wskaźnika sytuacji płatniczej. Warto wiedzieć, że ponad 90% danych, które zgromadzone są w BIK to pozytywne dane.
Dlaczego warto złożyć wniosek o raport BIK?
Sprawdzanie BIK może dać wiele korzyści, dlatego coraz więcej osób decyduje się na regularne generowanie raportu BIK za darmo. Dzięki niemu można poznać historię kredytową i ocenę punktową, dowiadując się, czy możliwe będzie uzyskanie kredytu w banku. Pamiętajmy jednak, że to nie BIK decyduje o udzieleniu kredytu. BIK udziela jedynie informacji na temat danego klienta, który ubiega się o kredyt, może to być zarówno firma starająca się o finansowanie, a także klient indywidualny starający się o kredyt hipoteczny czy gotówkowy. Banki biorą pod uwagę możliwości finansowe klientów i historię kredytową, czyli raport BIK i na podstawie własnej polityki udzielania kredytów wydają decyzję. Warto wiedzieć, że w BIK możliwy jest nadzór zgodności danych osobowych, a także zabezpieczenie przed oszustwem, czyli udzieleniem kredytu na nasze nazwisko. Kiedy generujemy raporty BIK możliwe jest otrzymanie informacji, kiedy tylko zaczniemy zalegać z ratami kredytowymi.
Jak otrzymać raport z Biura Informacji Kredytowej?
Wygenerowaniem raportu BIK są najczęściej zainteresowane osoby, które planują zaciągnięcie kredytu bądź zyskały decyzję odmowną od banku. Jak sprawdzić BIK? Wystarczy wejść na stronę BIK.pl, gdzie konieczna jest rejestracja w serwisie. Właśnie w tym miejscu potwierdza się dane osobowe i swoją tożsamość. Istnieją dwa sposoby:
- wypełnienie formularza online i potwierdzenie tożsamości poprzez wysyłkę skanu czy fotografii dowodu osobistego. Wśród danych należy podać adres, PESEL, numer dowodu osobistego, numer telefonu oraz wysłać przelew na kwotę 1 zł, który będzie dodatkową weryfikacją;
- wypełnienie formularza na stronie i podanie podstawowych danych. Aby dokonać weryfikacji BIK przesyła list polecony z kodem weryfikacyjnym, który należy wpisać w odpowiednim polu po wejściu w link aktywacyjny, który będzie znajdował się na e-mailu.
Warto wiedzieć, że pierwszy sposób jest dużo szybszą i bardziej popularną opcją.
Kiedy dokonamy rejestracji i potwierdzenia danych w serwisie możliwe jest wygenerowanie raportu BIK za pomocą jednego kliknięcia. Możliwe jest uzyskanie wersji płatnej lub darmowej, które będą różnić się szczegółowością danych.
Ile kosztuje wygenerowanie raportu BIK?
Rejestracja w serwisie BIK.pl pozwala na wygenerowanie raportu BIK za darmo lub w wersji płatnej. Pierwsza opcja będzie zawierała mniej kompletne informacje, jednak może wskazać, jakie nieprawidłowości zaszły w naszej historii kredytowej. Dużo lepszą opcją jest zakup raportu BIK w wersji płatnej. Pojedynczy raport BIK kosztuje 39 złotych, natomiast pakiet 6 raportów to konieczność zapłaty 99 złotych. Pakiet posiada również dodatkowe usługi jak: alerty BIK, wskaźniki i zastrzeżenia kredytowe. Ważny jest przez 12 miesięcy. Warto wiedzieć, że w wersji płatnej każda osoba otrzymuje szczegółowy raport, który uwzględnia również informacje udostępniane przez Biuro Informacji Gospodarczej, czyli BIG.
- Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to instytucja, która gromadzi informacje na temat przedsiębiorstw i osób korzystających z kredytów i pożyczek.
- Raport BIK zawiera informacje o spłaconych i niespłaconych zobowiązaniach oraz historię kredytową.
- Złożenie wniosku o raport BIK pozwala na poznanie swojej historii kredytowej i weryfikację punktacji oraz wskaźnika sytuacji płatniczej.
- Aby wygenerować raport BIK, należy zarejestrować się na stronie BIK.pl i potwierdzić swoje dane osobowe.