Pracownik - prawa i obowiązki

Jak rozmawiać z szefem o podwyżce?

7 lutego 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

9 komentarzy
Jak rozmawiać z szefem o podwyżce?
Który z pracowników nie chciałby lepiej zarabiać mając jednocześnie ten sam zakres obowiązków? Okazuje się, że aby przekonać szefa do podwyżki - jak przekonują specjaliści z branży HR - trzeba się wysilić. Nie jest to jednak niemożliwe, trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób rozmawiać z przełożonym.

Jak dostać podwyżkę?

Z danych statystycznych wynika, że niemal 3/4 pracujących Polaków byłaby w stanie pracować dłużej i efektywniej, gdyby zależał od tego ich awans lub podwyżka. Jednocześnie niemal połowa ankietowanych wskazuje, że najważniejsza jest dla nich rodzina i szczęście najbliższych. Praca po godzinach nie sprzyja pogodzeniu życia zawodowego z prywatnym. Trzeba przy tym pamiętać, że awans najczęściej wiąże się z większą ilością obowiązków. Wszystko to sprawia, że w niektórych przypadkach dochodzi do konfliktu interesów – statystyczny Kowalski, choć fizycznie przebywa w domu, to jednak myślami wciąż jest w pracy. Wyjściem z takiej sytuacji jest podwyżka przy zachowaniu dotychczasowego zakresu obowiązków, do czego nie zawsze musi pozytywnie przychylić się szef.

Kiedy wybrać się po podwyżkę?

Podstawową kwestią jest wybór dobrego momentu, w którym warto złożyć wniosek o podwyżkę. Dobrze jest ocenić okoliczności, gdy zdecydujemy się na ten krok, ponieważ taka prośba w nieodpowiedniej sytuacji skończyć się może po prostu odmową. Kiedy więc najlepiej rozmawiać z szefem o podwyżce?Specjaliści nie mają wątpliwości, że najlepszą chwilą jest ta, gdy firma ma stabilną czy nawet wzrostową sytuację finansową. Niestety, nie dla wszystkich pracowników oczywistym jest, że gdy w przedsiębiorstwie odnotowuje się spadek zysków, to szef – nawet, gdyby chciał – nie będzie miał fizycznej możliwości przyznania podwładnemu podwyżki.

Kto ma szansę na podwyżkę?
Pracownik, który chciałby więcej zarabiać, powinien również dokładnie przeanalizować swoją aktualną sytuację. Być może ostatnio podniósł swoje kwalifikacje? A może ma pomysł, w jaki sposób można zwiększyć zyski przedsiębiorstwa?

Takie argumenty pracownika pomogą w przekonaniu szefa, że przyznanie mu dodatkowych pieniędzy jest dobrym i uzasadnionym pomysłem.

Rozmowa o podwyżce – jak powinna przebiegać?

Do takiej rozmowy trzeba się przygotować. Przede wszystkim pomoże w tym sporządzenie choćby spisu swoich osiągnięć czy działań na rzecz rozwoju firmy. Poza tym każdy pracownik samodzielnie powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego zasługuje na podwyżkę. Warto przy tym zapomnieć o motywowaniu swojego roszczenia choćby przez potrzebę pieniędzy z uwagi na zakup mieszkania czy samochodu na kredyt. Specjaliści podkreślają bowiem, że po podwyżkę nie przychodzi się ze względu na potrzeby, ale ze względu na zasługi.

Szukasz pracy?

Operator maszyn stolarskich

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Krynki
Dodana

PRACOWNIK PRODUKCJI TEKTURY – Styczeń 2025 – Praca Niemcy

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

  • Niemcy
Dodana

PRACOWNIK PRODUKCJI PALET – Styczeń 2025 – Praca Niemcy

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

  • Niemcy
Dodana

Pracownik Produkcji - STYCZEŃ 2025 - Praca Niemcy

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

  • Niemcy
Dodana
Dodana

Zaczynając rozmowę z szefem, warto przede wszystkim zapytać przełożonego wprost, czy jest on zadowolony z naszych dotychczasowych osiągnięć czy pracy. Warto również podkreślić, że zajmowane stanowisko jest dla nas ważne, że praca w tej właśnie firmy jest dla nas istotnym punktem naszej kariery. Dopiero w późniejszym czasie, gdy rozmowa już się rozwinie, warto wskazać, że obecna stawka wpływa na nas demotywująco i że chcemy podwyżkę, aby jeszcze lepiej móc wypełniać powierzone nam obowiązki. Takie przedstawienie sytuacji sprawi, że szef pozna nie tylko nasze osiągnięcia, ale również motywy, jakimi wnioskujemy chęć uzyskania dodatkowych pieniędzy.

Rozmowa o podwyżce - jaka suma?

Pracownik nie może się łudzić, że to szef sam zaproponuje wysokość podwyżki, będzie raczej odwrotnie - sam będzie ciekawy, jaką kwotą jest zainteresowany jego podwładny. Właśnie z tego względu, przed zapukaniem do drzwi gabinetu szefa warto zastanowić się, jaka kwota nas interesuje. Warto przy tym nieco zawyżyć swoje oczekiwania. Dzięki temu zwiększamy pole do prowadzenia ewentualnych negocjacji podwyżki, jeżeli szef stwierdzi, że zaproponowana kwota to za dużo. Sama wysokość podwyżki zależeć powinna przy tym od szeregu czynników.

Video

Poza aktualną wysokością pensji pod uwagę należy wziąć sytuację firmy, ilość zatrudnionych specjalistów o takich samych kwalifikacjach jak nasze czy też nasze dotychczasowe osiągnięcia. Przy stosunkowo wysokim wynagrodzeniu – jak na warunki – warto złożyć wniosek o podwyżce pensji o 10-15%. To realna kwota, którą można negocjować, a zarazem nie powinna odstraszyć szefa i sprawić, że powie on twarde "nie", przekreślające dalszą dyskusję.

Załóżmy, że pracodawca jest skłonny podnieść nieco naszą pensję, pozostaje ustalić, o ile. Jak negocjować podwyżkę z szefem? Przede wszystkim należy nastawić się na negocjacje. Nie można wychodzić z założenia, że kwota podwyżki, jaka nas interesuje, ma być zaakceptowana bez dyskusji. Dobrze jest zostawić sobie jakiś margines, z którego będziemy nadal zadowoleni, pomimo tego, że szef zgodzi się na zdecydowanie niższą kwotę.

Jak zacząć rozmowę o podwyżkę?

Rozmowa o podwyżkę należy do najtrudniejszych i najbardziej stresujących sytuacji dla każdego pracownika. Ale również dla pracodawcy, bo doskonale zdaje on sobie sprawę z tego, że nie zgadzając się na wzrost pensji, wpływa na obniżenie morale pracownika.

Rozmowa z szefem o podwyżce powinna przebiegać w spokojnej atmosferze, dlatego najlepiej jest wcześniej umówić się z właścicielem firmy na spotkanie i rozmowę. Dobrze jest też wyczuć moment, kiedy nasz szef będzie w dobrym nastroju. Może akurat odnieśliśmy jakiś prywatny sukces zawodowy, np. poprzez dobre rozwiązanie trudnej sytuacji z klientem albo ogólnie nasza firma zdobyła nowy kontrakt? To najlepsze momenty na taką rozmowę.

Podanie o awans na wyższe stanowisko

Jak podejść do sprawy, gdy zależy nam na awansie, a nie typowej podwyżce? Tutaj sprawa jest trudniejsza, ponieważ obejmuje wiele tygodni wcześniejszych przygotowań. Przez ten czas dobrze jest wychodzić z inicjatywą, brać na siebie dodatkowe obowiązki, również te, które wcześniej były w rękach pracowników na wyższych szczeblach. Dążenie do osiągania coraz lepszych rezultatów i tworzenie ku temu optymalnych rozwiązań z pewnością nie pozostanie niezauważone, ale w tych kwestiach ważna jest zawsze cierpliwość. Wykazując pracowitość, zaangażowanie i umiejętność radzenia sobie z coraz trudniejszymi nowymi zadaniami, uzyskujesz wartościowe efekty swojej pracy i udowadniasz, że Twój wniosek o awans jest uzasadniony.

Video

Trzeba też pamiętać, że długoletni staż pracy i skrupulatne wykonywanie swoich obowiązków nie są powodem do podwyżki. W oczach pracodawcy mogą ją dostać osoby, które wychodzą ponad przeciętną, czyli np. robią więcej, szybciej, wydajniej, mają lepsze pomysły, są kreatywni itp. To są doskonałe podstawy do rozmowy o podniesieniu pensji. I nawet wtedy, gdy taka rozmowa nie zakończy się dla pracownika pozytywnie, to i tak pozostawia on po sobie dobre wrażenie. Może w przyszłości, gdy sytuacja ekonomiczna firmy będzie lepsza, to szef sam mu ją zaproponuje?

To może Cię również zainteresować

Prawa pracownika - nawet nie wiesz, ile Ci się należy

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista digital marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma prawie 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

9 komentarzy

Królewicz

Królewicz

Rozmowa o podwyżce to ważna kwestia, która często może wpłynąć na morale pracowników. Dobrze jest być otwartym na dialog i wysłuchać, co pracownik ma do powiedzenia, ale również pamiętać o zachowaniu równowagi finansowej firmy.
Wańka

Wańka

Artykuł jest bardzo pomocny i daje wskazówki, jakie kroki powinno się podjąć przy rozmowie o podwyżce. Mam jednak pytanie - czy przed podjęciem pracy, warto dyskutować o perspektywie podwyżki?
Karol B

Karol B

Czytając ten artykuł mam nadzieję, że dzięki temu będę w przyszłości wiedzieć jak najlepiej podejść do rozmowy o podwyżce, gdy już znajdę pracę. Trzymajcie kciuki za moją przyszłą karierę!
Jeff

Jeff

Rozmowa o podwyżce to zawsze trudna sytuacja, ale warto się do niej dobrze przygotować i zastanowić, kiedy jest najlepszy moment na taką rozmowę. Pracownik powinien również przedstawić swoje osiągnięcia i zasługi, aby uzasadnić swoją prośbę.
Felek

Felek

Z pewnością im większa widza tym lepiej. ROzmowa jak rozmowa ale przecież jej celem jest konkretne nabycie korzyści i na tym przecież najbardziej nam zalezy.
Tamara

Tamara

Takie zasady dobrze poznać, trzeba wiedzieć jak argumentować swoje silne strony. Jeżeli trzeba to trzeba powalczyć o swoje w końcu rozmowa nic nie kosztuje.
doradzczyni anka

doradzczyni anka

Jak rozmawiać z szefem o podwyżce? Moja rada o ile na to zasłużyliście: rozmawiać konkretnie, ze spokojem, bez emocji, uzasadnić właściwie, dlaczego uważacie, że podwyżka się akurat Wam należy - nie stresować się.
Lux

Lux

Takie zasady dobrze jest znać by uzyskać jakiś efekt. Wtedy można znając schemat odpowiednio podejść do rozmowy i zarzuć temat, to bardzo ważne rozwiązanie jest.
Dorota

Dorota

A mi dali 1zl miam 10na 11zl a ile moze byc podwyszki jako osoba nie pelno sprawna

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.