Spis treści
Jednym z podstawowych elementów umowy o pracę jest określenie wysokości wynagrodzenia, jakie będzie przysługiwało pracownikowi za wykonane przez niego zadania służbowe. Większość osób poszukujących zatrudnienia kieruje się kwestią finansową. Ale wynagrodzenie do niedawna było często tajemnicą poliszynela i kością niezgody między pracownikami zatrudnionymi w tej samej firmie.
Dlaczego? Większość pracodawców indywidualnie ustala wysokość pensji z każdym przyjmowanym do pracy kandydatem. W praktyce zatem wynagrodzenie osób pracujących w tym samym dziale i wykonujących te same zadania może się znacząco różnić. Szef jest w stanie różnicować pensje poszczególnych podwładnych, kierując się np. ich doświadczeniem czy stażem pracy. Z punktu widzenia pracowników kwestia ta wcale nie jest tak oczywista – takie podejście może wydawać się niesprawiedliwe.
Jawne czy niejawne – czy wysokość wynagrodzenia to tajemnica?
Do niedawna w wielu firmach informacja o wynagrodzeniu była niejawna, co oznacza, że tylko szef i osoby z działu kadr miały wiedzę o wysokości pensji poszczególnych zatrudnionych. W takiej sytuacji rodzi się jednak wiele pytań i wątpliwości. Jeżeli atmosfera w firmie nie jest dobra, to kwestie wynagradzania pracowników mogą być dodatkowym źródłem konfliktów.
Jeśli nadal masz wątpliwości, czy zarobki powinny być jawne, to od tego roku rozstrzyga je prawo. W maju 2023 Parlament Europejski zatwierdził nową dyrektywę, mającą na celu wzmocnienie przestrzegania zasady równości wynagrodzeń między kobietami a mężczyznami za identyczną pracę lub pracę o równoważnej wartości. Aby do tego doszło, wynagrodzenia powinni być jawne. Kraje członkowskie mają 3 lata na wdrożenie nowych przepisów.
Dyrektywa ta zakłada wprowadzenie systemów umożliwiających transparentność płac oraz skuteczne egzekwowanie przestrzegania zasad. Zgodnie z nowymi regulacjami, pracodawcy będą zobowiązani do dostarczania informacji umożliwiających pracownikom porównanie poziomów wynagrodzeń, co ma pomóc w wykrywaniu nierówności płacowych.
Pracodawcy naruszający te zasady mogą spodziewać się sankcji, w tym kar pieniężnych. Dodatkowo, w firmach, gdzie różnica w wynagrodzeniach między płciami przekracza 5%, konieczne będzie wprowadzenie odpowiednich zmian.
kwalifikacyjnej">Jak negocjować swoje wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej?
Jawność wynagrodzeń rozwiązuje kilka problemów, ale nie wszystkie. Do najczęstszych wyzwań, przed którymi stoją kandydaci, zaliczamy nie tylko znalezienie pracy, ale rozmowy o finansach. Przygotowaliśmy dla Ciebie 5 kroków, które pomogą Ci w negocjacji zarobków podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
- Poznaj standardowe wynagrodzenia. Zorientuj się w standardowych stawkach dla Twojego stanowiska i branży.
- Określ swoje oczekiwania. Zanim pójdziesz na rozmowę, ustal zakres wynagrodzenia, który Cię satysfakcjonuje, z uwzględnieniem zarówno minimalnej akceptowalnej stawki, jak i optymalnej kwoty, którą chciałbyś otrzymać.
- Czekaj na odpowiedni moment. Pozwól pracodawcy zainicjować dyskusję na temat wynagrodzenia, a jeśli zapyta o Twoje oczekiwania, bądź gotowy je przedstawić.
- Argumentuj. Przygotuj uzasadnienie Twoich oczekiwań płacowych, opierając się na wartości, jaką wniesiesz do firmy.
- Bądź gotowy na negocjacje. Zachowaj gotowość do dyskusji na temat różnych elementów pakietu wynagrodzeń, takich jak benefity, elastyczność pracy czy możliwości rozwoju.
Pamiętaj o tym przy porównywaniu wynagrodzeń
Średnia zarobków pracowników wykonujących pracę w Twoim zawodzie lub sektorze może być zniekształcona przez ekstremalnie wysokie pensje niewielu osób. Twoje oczekiwania mogą być bliższe medianie zarobków, co oznacza, że będziesz zarabiać tyle samo lub więcej niż połowa pracowników w Twojej branży.
Znając informację o zarobkach w danym sektorze, możesz skuteczniej rozmawiać o wysokości wypłaty. Pamiętaj, że warto negocjować nie tylko podstawowe wynagrodzenie, ale także dodatki, takie jak premie, pakiet benefitów czy możliwość pracy zdalnej.
Jak negocjować wynagrodzenie z przełożonym?
Negocjacje z szefem są podobne do rozmów, które będziesz prowadził z rekruterem – pewne elementy są podobne, jednak niektóre niuanse mogą się różnić.
- Sprawdź wynagrodzenia na rynku i przygotuj listę swoich osiągnięć. Zanim rozpoczniesz negocjacje z szefem, ważne jest, abyś dokładnie przygotował się i przeprowadził badania rynkowe. Zbierz informacje na temat standardowych stawek wynagrodzeń dla Twojego stanowiska w branży, uwzględniając lokalizację, wielkość firmy oraz własne doświadczenie i umiejętności. Przygotuj także listę swoich osiągnięć zawodowych, wkładu w projekty i wszelkich dodatkowych umiejętności, które przyczyniają się do wartości, jaką wnosisz do firmy. Ta wiedza nie tylko zwiększy Twoją pewność siebie, ale także pomoże w uzasadnieniu oczekiwań płacowych.
- Wybierz odpowiedni czas, aby porozmawiać z szefem, kiedy nie jest on przeciążony pracą, a firma znajduje się w stabilnej sytuacji finansowej. Może to być na przykład moment po udanym zakończeniu projektu, w którym miałeś znaczący udział, lub podczas regularnej oceny wydajności. Podejdź do rozmowy profesjonalnie, wyrażając wdzięczność za możliwości, jakie firma Ci dała i jasne przedstaw swoje oczekiwania. Bądź otwarty na dyskusję i kompromis.
- W trakcie negocjacji bądź asertywny, ale nie agresywny. Jasno i z szacunkiem przedstaw swoje argumenty dotyczące podwyżki, opierając się na Twoim wkładzie w firmę oraz danych rynkowych. Jednak bądź też gotowy na kompromis. Rozważ inne formy wynagrodzenia, które mogą być dla Ciebie korzystne, takie jak dodatkowe benefity, elastyczny czas pracy, możliwości rozwoju zawodowego czy dodatkowe szkolenia.
Pamiętaj, że negocjacje to proces dwustronny, a uzgodnione warunki powinny odzwierciedlać wartość, którą wnosisz do firmy, jak i jej możliwości.
Podsumowanie
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego z 30 marca 2023 roku stanowi krok w stronę zwiększenia przejrzystości i równości płac, co może przyczynić się do zmniejszenia nierówności w miejscu pracy.
Podczas negocjowania wynagrodzenia, zarówno na rozmowie kwalifikacyjnej, jak i w rozmowach z przełożonym, kluczowe jest przygotowanie, zrozumienie rynku i umiejętność prezentacji własnej wartości. Pamiętaj, że negocjowanie wynagrodzenia to okazja do rozmowy o swojej karierze, rozwoju i przyszłości w firmie.
To może Cię również zainteresować