Spis treści
Zasady urlopu wychowawczego są precyzyjnie określone w Kodeksie pracy, a także rozporządzeniach, które regulują szczegółowe warunki jego udzielania. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat.
Kto może skorzystać z urlopu wychowawczego?
Urlop wychowawczy jest formą urlopu dedykowaną pracownikom posiadającym dzieci, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę przez co najmniej 6 miesięcy, przy czym do tego okresu wlicza się również poprzednie okresy pracy. Choć przejście na urlop wychowawczy nie jest to obowiązkiem, pracodawca nie ma prawa odmówić jego udzielenia.
Pracownik chcący skorzystać z urlopu wychowawczego musi dopełnić pewnych formalności. Należy nie tylko złożyć odpowiedni wniosek, ale także zatroszczyć się o wręczenie go przełożonemu w odpowiednim czasie.
Zasady urlopu wychowawczego – przepisy, które musisz znać
Urlop wychowawczy został uregulowany przez ustawodawcę w Kodeksie pracy. Zainteresowani rodzice świadczący pracę na postawie umowy o pracę, powinni wiedzieć, że składany do pracodawcy wniosek o urlop wypoczynkowy powinien spełniać wymogi formalne, jakie zostały określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego.
Pracownik zainteresowany urlopem wychowawczym powinien złożyć stosowny wniosek najpóźniej 21 dni przed terminem rozpoczęciem urlopu. Co w sytuacji, gdy nie zachowa takiego terminu? W takiej sytuacji pracodawca wciąż jest zobowiązany udzielić mu urlopu, ale wówczas rozpocznie się on z dniem upływu 21 dni od złożenia wniosku.
Urlop wychowawczy – ile trwa?
Zasady urlopu wychowawczego są precyzyjnie określone w Kodeksie pracy, a także rozporządzeniach, które regulują szczegółowe warunki jego udzielania. Maksymalny wymiar urlopu to 36 miesięcy, z czego jeden miesiąc przeznaczony jest wyłącznie dla drugiego rodzica, co oznacza, że gdy z urlopu korzysta tylko jedno z rodziców, maksymalny czas wynosi 35 miesięcy.
Rodzice mogą jednak korzystać z urlopu jednocześnie, pod warunkiem że łączny okres nie przekroczy 36 miesięcy. Dodatkowy urlop wychowawczy w wymiarze 36 miesięcy może zostać przyznany w przypadku dzieci niepełnosprawnych, wymagających osobistej opieki pracownika, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.
Jak złożyć wniosek o urlop wychowawczy?
We wniosku składanym przez pracownika powinny znaleźć się daty – rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego. Jeżeli zatrudniony wnioskuje o kolejną część dni wolnych na dziecko, to jest zobowiązany wskazać, jaką część urlopu wychowawczego dotychczas wykorzystał.
Poza dobrze sporządzonym wnioskiem pracownik nie powinien zapomnieć o dołączeniu oświadczenia drugiego rodzica lub opiekuna dziecka o braku zamiaru korzystania przez niego z urlopu wychowawczego w tym samym czasie. Jest to szczególnie ważne, jeżeli rodzice pracują dla różnych pracodawców.
Źródło: https://archiwum.mrips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/art,5536,8047,tata-w-pracy.html
Przerwanie lub rezygnacja z urlopu wychowawczego
Urlop wychowawczy można przerwać za zgodą pracodawcy lub po zgłoszeniu zamiaru powrotu do pracy najpóźniej na 30 dni przed planowanym powrotem. W trakcie urlopu pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową zarówno u swojego dotychczasowego pracodawcy, jak i u innego pracodawcy, pod warunkiem że nie wyklucza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
W sytuacji, gdy pracownik trwale zaprzestanie opieki nad dzieckiem, pracodawca ma prawo wezwać go do stawienia się w pracy w ciągu maksymalnie 30 dni.
Odmowa udzielenia urlopu wychowawczego
Czy pracodawca może odmówić urlopu wychowawczego? Choć urlop wychowawczy jest prawem pracownika, pracodawca może wyjątkowo odmówić jego udzielenia w szczególnie ważnych okolicznościach, takich jak np. krytyczne braki kadrowe.
Przy odwołaniu zadaniem Sądu jest ocena, czy odmowa pracodawcy była uzasadniona, i podejmuje decyzję, biorąc pod uwagę przepisy prawa pracy oraz okoliczności przedstawione przez obie strony.
Obniżenie wymiaru czasu pracy zamiast urlopu
W ramach uprawnień związanych z urlopem wychowawczym pracownik może również wnioskować o obniżenie wymiaru czasu pracy do nie mniej niż połowy etatu w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Taki wniosek należy złożyć 21 dni przed planowanym obniżeniem etatu, a pracodawca jest zobowiązany go uwzględnić.
Ochrona pracowników na urlopie wychowawczym
Pracownik przebywający na urlopie wychowawczym jest chroniony przed rozwiązaniem umowy o pracę – wypowiedzenie jest możliwe jedynie w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo w przypadku uzasadnionego zwolnienia dyscyplinarnego.
To może Cię również zainteresować