Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna. Czym jest wywiad kompetencyjny?

30 grudnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

10 komentarzy
Rozmowa kwalifikacyjna. Czym jest wywiad kompetencyjny?
Pracodawcy organizują rozmowy kwalifikacyjne, bo ten sposób pozwala na poznanie kandydata i zdecydowanie, czy sprawdzi się on na oferowanym stanowisku. Współcześnie istnieje wiele rodzajów rozmów kwalifikacyjnych. Jedną z nich jest wywiad kompetencyjny. Kiedy się go przeprowadza i czym jest tzw. metoda STAR w rozmowie kompetencyjnej? W tym tekście postaramy się to wyjaśnić.

Co to jest rozmowa kompetencyjna?

Spotkanie pracodawcy z potencjalnymi pracownikami jest czasochłonne i wymaga nakładów finansowych. Z tego też względu przedsiębiorcy decydujący się na takie rozwiązanie stosują techniki, które pozwolą im na określenie, czy dany kandydat sprawdzi się w miejscu pracy i czy warto go zatrudnić.

Ponieważ rodzajów rozmów kwalifikacyjnych jest wiele, pracodawcy mają w czym wybierać. Jedną z częściej stosowanych przez pracodawców rozmów jest rozmowa kompetencyjna. Sprowadza się ona do tego, że kandydat w odpowiedzi na pytanie przedstawiające konkretny problem, powinien wskazać rozwiązanie, jakie by zastosował.

Wywiad kompetencyjny – gdy CV to za mało

O tym, że wywiad kompetencyjny pozwala na ocenę kandydata, wiedzą specjaliści i pracodawcy, którzy zdecydowali się na zastosowanie tej metody. Jest to o tyle istotne, że współcześnie CV czy list motywacyjny to często za mało, by pracodawca mógł upewnić się, że dany kandydat rzeczywiście sprawdzi się na określonym stanowisku. Skoro przetestowanie wiedzy osoby zaproszonej na rozmowę kwalifikacyjną jest tak ważne, to pracodawcy sięgają po wiele wypróbowanych i skutecznych metod.

Video

Za pomocą wywiadu kompetencyjnego osoba przeprowadzająca rekrutację może stwierdzić, czy kandydat ma konkretne predyspozycje i potrafi np. szybko podejmować trafne decyzje. Taka umiejętność może być bardzo istotna, jeżeli będzie on pracował na stanowisku, które wymaga samodzielnego podejmowania wiążących decyzji. Ten rodzaj rozmowy jest stosowany zwłaszcza w rekrutacjach na specjalistyczne stanowiska, ale nie tylko. To też popularny sposób na sprawdzenie umiejętności w branżach takich jak usługi, handel czy marketing.

Autoprezentacja podczas wywiadu kompetencyjnego

Każdy kandydat chce na rozmowie kwalifikacyjnej wypaść jak najlepiej. Nie każdy wie jednak, jak zaprezentować się z najlepszej strony. Choć porad w tym zakresie jest wiele, to jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest autoprezentacja. Właśnie dlatego rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzona w formie wywiadu kompetencyjnego jest tak istotna – pozwala ona na zweryfikowanie informacji, jakie podaje o sobie kandydat.

Najbardziej pożądane kompetencje na polskim rynku pracy 2020 - prognoza

Zdarza się, że kandydat nieumiejętnie prezentuje siebie, bo nie opanował sztuki autoprezentacji. Przykładowo, jeżeli mówi, że jest otwarty i lubi pracować w grupie, ale postawa jego ciała mówi coś zupełnie innego, to pracodawca najpewniej uwierzy w to, co widzi, nie w to, co słyszy. Z tego też względu, by upewnić się, że kandydat rzeczywiście ma radę, pracodawca może sięgnąć po szereg nowoczesnych narzędzi.

Co daje wywiad kompetencyjny?

Autoprezentacja to trudna sztuka i nie każdy, kto ubiega się o stanowisko, zgłębił jej tajniki. By zatrudnić mądrze, czyli wybrać najlepszego z kandydatów, najlepiej zdecydować się na odegranie kilku scen. Jeżeli aplikujący będzie w stanie np. „sprzedać” znajdującą się w sali tablicę, długopisy czy inne przybory biurowe, to z całą pewnością poradzi sobie na stanowisku sprzedawcy.

Podstawową kwestią jest oczywiście zadawanie odpowiednich pytań na rozmowie. Pracodawca powinien zapytać pracownika nie tylko o komunikatywność, lecz także umiejętność pracy w zespole np. wówczas, gdy stara się on o posadę sprzedawcy lub handlowca. W takiej sytuacji pytania te są uzasadnione, bo będzie on miał kontakt z klientami i innymi pracownikami.

Skuteczność rozmowy kompetencyjnej i to, ile dostarczy ona istotnych informacji o kandydacie, zależy w dużej mierze właśnie od pytań i przygotowania rekrutera. Powinien on umiejętnie dostosować zagadnienia do stanowiska i oczekiwań, a także reagować w trakcie konwersacji, zadając dodatkowe pytania, gdy odpowiedzi są wymijające bądź niejasne.

Video

Metoda STAR a rozmowa kompetencyjna

Obszar HR wypracował różne sposoby na ocenę i weryfikację kandydata na niemal każdym etapie rekrutacji. Pracodawcy bardzo często stosują wywiad kompetencyjny metodą STAR podczas przeprowadzanych rozmów kwalifikacyjnych. Pozwala on na dość szybkie sprawdzenie kompetencji kandydatów w czterech krokach. Na czym dokładnie polega ta metoda wywiadu i jak się trzeba do niej przygotować, aby jak najlepiej wypaść w oczach rekrutera?

Taki test odbywa się w 4 etapach, nazwanych literami skrótu STAR od angielskich nazw poszczególnych kroków:

  • S (situation - sytuacja) - odniesienie do przeszłości, a dokładnie stresowej sytuacji związanej z doświadczeniami zawodowymi, kandydat ma o niej opowiedzieć, a rektuter poznaje tło wydarzenia i ogólny obraz.
     
  • T (task - zadanie) - informacja o zadaniach kandydata w przytoczonej sytuacji, daje rekruterowi wiedzę o jego zachowaniach i sposobie radzenia sobie z problemami, umożliwia przewidywanie przyszłych zachowań.
     
  • A (action - akcja) - rozwinięcie drugiego etapu, w którym kandydat odnosi się do swoich konkretnych działań w danej sytuacji, ale jest też proszony o określenie innych możliwych rozwiązań, co można było zrobić lepiej, a co było trafne - dzięki temu rekruter ocenia obiektywizm kandydata, dystans oraz umiejętności krytycznego spojrzenia z perspektywy czasu.
     
  • R (result - skutek) - kandydat informuje o skutkach działań i o tym, jak zakończyła się sytuacja, podsumowuje też swoją skuteczność. To pozwala ocenić ogólnie postawę kandydata, poziom zrozumienia sytuacji i jego możliwości radzenia sobie w przypadku trudnych lub stresowych wydarzeń.

Metoda wywiadu kompetencyjnego STAR daje kandydatowi możliwość zaprezentowania swoich kompetencji, jeśli posiada on odpowiednie umiejętności prezentacyjne. Dużą rolę odgrywają tutaj zdolności interpersonalne, wskazana jest jak największa pewność siebie, łatwość w mówieniu o swoich dotychczasowych sukcesach, umiejętnościach i zaletach.

Metoda STAR jest zaliczana do niekonwencjonalnych metod rekrutacji. Polega ona na sprawdzeniu nie tylko kompetencji kandydata, ale przede wszystkim jego potencjału. W jej wyniku ustala się tzw. profil kompetencyjny potencjalnego pracownika i na tej podstawie wybiera się osoby do współpracy.

Korzyści stosowania metody star - fragment prezentacji

Źródło: https://www.slideshare.net/KatarzynaSynowczyk/wywiad-behawioralny

Przebieg rozmowy kompetencyjnej metodą STAR

Rozmowa kwalifikacyjna przebiegająca zgodnie z zasadami tej metody najczęściej dotyczy konkretnych wydarzeń w życiu zawodowym kandydata, poleceń, jakie otrzymywał od przełożonych oraz sytuacji, jakie musiał rozwiązywać. Odbywa się według wspomnianych 4 etapów, ale w zależności od opisywanej sytuacji pytania mogą być mniej lub bardziej szczegółowe. Na samym końcu prosi się kandydata o jego subiektywną ocenę własnej osoby.

Kandydaci przygotowujący się do takiej rozmowy powinni przede wszystkim przypomnieć sobie trudne sytuacje, które miały miejsce w ich dotychczasowym życiu zawodowym. Dobrze jest przypomnieć sobie o największych sukcesach i ewentualnych porażkach, oraz zastanowić się, co do nich doprowadziło.

Zazwyczaj rekruterzy zadają wszystkim kandydatom podczas indywidualnych rozmów dokładnie takie same pytania. Po otrzymaniu odpowiedzi przyznają punktacje, które zapisują, sumują i w ten sposób wybierają osobę, którą chcą zatrudnić. Do tego bardzo przydaje im się tzw. tablica kompetencyjna, która znacząco ułatwia przeprowadzenie oceny.

To może Cię również zainteresować

Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest rozmowa kompetencyjna?

Rozmowa czy też wywiad kompetencyjny to część rozmowy o pracę, w której rekruter pyta o umiejętności miękkie kandydata wprost i/lub poprzez zadania o hipotetycznym charakterze.

Na czym polega metoda rozmowy kompetencyjnej STAR?

Metoda STAR na sprawdzenie kompetencji kandydata polega na pytaniach ujętych w 4 krokach. Kandydat kolejno: S - opisuje stresową/trudną sytuację z poprzednich doświadczeń zawodowych, T - określa zadania, jakie przed nim stanęły, A - opisuje konkretne działania, jakie podjął, R - ocenia rezultat i skuteczność swoich zachowań.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

10 komentarzy

Michał Zając

Michał Zając

Rozmowa kompetencyjna to sprawdzony sposób na ocenę kandydatów na stanowiska specjalistyczne. Ważne jest, aby zadawać odpowiednie pytania i umiejętnie dostosowywać je do wymagań stanowiska. Metoda STAR wydaje się bardzo skuteczna w tej metodzie rekrutacji.
Borys

Borys

Bardzo przydatny artykuł dla osób szukających pracy. Warto wiedzieć, jakie metody rekrutacji stosują pracodawcy i jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Wiola

Wiola

Interesujące podejście do rekrutacji - rozmowa kompetencyjna jest nowością dla mnie, ale brzmi bardzo skutecznie w ocenie kandydatów. Może to być szansa na pokazanie swoich predyspozycji i umiejętności.
Pinokio

Pinokio

Ciekawy artykuł o metodzie rekrutacji - rozmowa kompetencyjna wydaje się bardzo skuteczna w ocenie kandydatów. Warto zwrócić uwagę na autoprezentację podczas takiej rozmowy, aby kandydat mógł zaprezentować swoje umiejętności i predyspozycje.
Bartek

Bartek

Zaplanowanie pytań do rozmowy kwalifikacyjnej może być trudne, zwłaszcza jeśli jesteś nowy w tej dziedzinie.
Monika

Monika

Skorzystać zawsze trzeba z okazji, aby dowiedzieć się więcej o firmie, zespole, stylu zarządzania, dokładnych zadaniach na stanowisku, warunkach pracy i możliwościach rozwoju.
Kamila

Kamila

Czasami wysłane CV i list motywacyjny dla pracodawcy to za mała informacja, aby wiedział czy dany kandydat nadaję się do pracy w ich zakładzie na określonym stanowisku. "Pracodawcy bardzo często stosują tzw. wywiad kompetencyjny podczas przeprowadzanych rozmów kwalifikacyjnych". Poczytajcie sobie ten artykuł. Warto!!!
Eugenia

Eugenia

Kiedy przeprowadzana jest rozmowa kompetencyjna? Wywiad kompetencyjny - gdy CV to za mało. Tych spraw nie wiedziałam. Dobrze, że to opisaliście.
Wizna

Wizna

Dobrze jest wiedzieć jak rozmowa może przebiegać by za wczasu się przygotować do tego i wiedzieć jak odpowiadać, co mogą zapytać oraz jakie najlepiej udzielić odpowiedzi.
Janek

Janek

Rozmowa w swoim gatunku jest najmniej przypominający egzamin, gdzie dla każdego pytania jest jedna poprawna odpowiedź, którą egzaminator zna na pewno. Kompetencje są istotne.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.