Pracodawca - prawa i obowiązki

Palenie w pracy - przepisy, palarnie w firmie i zakaz palenia tytoniu

9 lutego 2024

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 28 głosów

28 głosów

4 komentarze
Palenie w pracy - przepisy, palarnie w firmie i zakaz palenia tytoniu
Dowiedz się, jakie są zasady dotyczące palenia w miejscu pracy. Od palarni w firmie, przez zakaz palenia tytoniu, do przerw na papierosa.

Palarnie w zakładach pracy

Zdajemy sobie sprawę, że palarnia w firmie jest miejscem, gdzie pracownicy mogą znaleźć chwilę oddechu od codziennych obowiązków. Dla pracowników, którzy palą, palarnia stanowi przestrzeń do odprężenia, niemniej, to, czy pracodawca zdecyduje się na stworzenie takiego miejsca, zależy od różnych czynników. Rozważając wprowadzenie takiego rozwiązania, pracodawca musi uwzględnić zarówno aspekty prawne, zdrowotne, jak i koszty związane z urządzeniem takiego miejsca. Ważne jest, aby miejsce do palenia było odpowiednio wydzielone i wentylowane, tak aby dym tytoniowy nie przedostawał się do innych pomieszczeń.

Czy w zakładzie pracy musi znajdować się palarnia ?

Wprowadzenie zakazu palenia wyrobów tytoniowych w zakładach pracy spowodowało, że pracodawcy nie są zobowiązani do tego, aby tworzyć palarnie. W rozumieniu przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy takie pomieszczenia nie są już też uznawane za przestrzenie higieniczno-sanitarne. Z drugiej strony, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca zapewnił swoim pracownikom palarnie. W tym przypadku ma on duże pole manewru, ponieważ może również zakazać palenia na terenie firmy. To, jaką decyzję podejmie, wynikać powinno przede wszystkim z jego możliwości i tego, czy na terenie zakładu pracy została stworzona odpowiednio wcześniej palarnia.

Kwestia wizerunku zakładu pracy

Pracownicy na terenie zakładu pracy mogą palić tytoń wyłącznie w miejscach, które są do tego wyznaczone i odpowiednio przystosowane. Ważne jest nie tylko, aby pomieszczenie takie było odpowiednio wyodrębnione od pozostałych, ale również wyposażone w wystarczającą liczbę popielniczek. Specjaliści zwracają przy tym uwagę na fakt, że pomieszczenia takie muszą by zaopatrzone w wywiewaną wentylację mechaniczną lub też system filtracyjny. Wszystko po to, aby dym tytoniowy nie przedostał się do pozostałych pomieszczeń znajdujących się na terenie zakładu pracy.

Pracodawca, który nie zamierza wyodrębnić na terenie zakładu pracy palarni, musi pamiętać o kwestiach wizerunkowych. W praktyce pracownicy najczęściej będą opuszczać budynek, aby zapalić papierosa, na przykład, przed firmą. Z tego też względu tak istotna jest możliwość podejmowania innych działań, które ukrócą niepożądane zachowania pracowników. Trzeba pamiętać, że na pracodawcy ciąży zapewnienie pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Z tego też względu może on zakazać w aktach prawa wewnątrzzakładowego palenia tytoniu na terenie całego zakładu pracy. W takiej sytuacji pracownik, który łamie zakaz, musi liczyć się z ewentualnością poniesienia konsekwencji. W regulaminie, który obowiązuje na terenie zakładu pracy, mogą znaleźć się zapisy mówiące, że za łamanie regulacji dotyczących palenia tytoniu w firmie pracownik może zostać ukarany karą porządkową lub odebrane może mu zostać prawo do premii. Pracodawcy, którzy zdecydują się na takie rozwiązanie kwestii palenia tytoniu przez pracowników, muszą pamiętać, by w odpowiednich miejscach znalazły się właściwe tabliczki, informujące o zakazie palenia na terenie zakładu pracy.

Szukasz pracy?
Dodana

Pakowacz/pakowaczka -> 3 zmiany -> Oleśnica

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 4 800-5 100 zł brutto / mc
  • Dobroszyce
Dodana
Dodana
Dodana

Pracownik produkcji | pakowaczka, pakowacz

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 4 800-5 100 zł brutto / mc
  • Smardzów
Dodana

Coraz więcej pracodawców decyduje się pomóc swoim pracownikom w zwalczeniu nałogu, jakim jest palenie. Jakie korzyści zyskuje firma, która pomaga zatrudnionym rozstać się z paleniem? Szczegóły w artykule: Pracownik bez nałogu - co zyskuje firma?

Video

Całkowity zakaz palenia tytoniu w pracy

Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, gdzie pracodawca wprowadza całkowity zakaz palenia na terenie zakładu pracy. Jest to zgodne z prawem, o ile pracodawca zdecyduje się na wprowadzenie takiego zakazu w ramach swojego prawa wewnętrznego. Należy jednak pamiętać, że taki zakaz musi zostać jasno i precyzyjnie zakomunikowany pracownikom, a łamanie go może wiązać się z konsekwencjami, takimi jak kary porządkowe. W przypadku, gdy pracodawca zdecyduje się na wprowadzenie zakazu palenia papierosów, ważne jest, aby pracownikom zaproponować alternatywne formy wsparcia, np. programy antynikotynowe.

Pamiętaj, że Twoje prawa jako pracownika palącego zależą od polityki firmy dotyczącej palenia i obowiązujących przepisów. Szanuj zasady, ale pamiętaj również o swoich prawach.

Kodeks pracy a przerwa na papierosa

Czy pracownik może palić w godzinach pracy? Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Zgodnie z kodeksem pracy, pracownik ma prawo do przerwy, jednak nie ma w nim bezpośredniego odniesienia do kwestii palenia tytoniu. W praktyce czas spędzony na paleniu papierosa w czasie pracy jest często traktowany jako przerwa osobista i nie jest liczony do czasu pracy. W sytuacji, gdy pracodawca wprowadził zakaz palenia w pomieszczeniach zakładu pracy, pracownik palący musi opuścić teren firmy, aby zapalić. Oznacza to, że pracodawca ma prawo wymagać od pracownika, aby ten czas został odrobiony.

Wymagania wobec palarni w miejscu pracy

Gdy pracodawca decyduje się na urządzenie palarni w miejscu pracy, musi ona spełniać pewne wymagania. Musi być to przestrzeń wyodrębniona, z dostępem do odpowiedniej wentylacji, tak aby dym tytoniowy nie przedostał się do innych pomieszczeń. Ponadto musi być wyposażona w odpowiednie popielniczki i musi spełniać odpowiednie standardy higieny pracy. Zgodnie z prawem, pracodawca nie ma obowiązku urządzenia takiego miejsca, ale jeśli zdecyduje się na to, musi ono spełniać odpowiednie wymagania. Niezależnie od tego, czy pracodawca zdecyduje się na urządzenie palarni, czy na całkowity zakaz palenia, ważne jest, aby dbać o dobro pracowników i szanować ich prawa.

Punkty do rozważenia Informacje
Palarnie w zakładach pracy Miejsce wydzielone i wentylowane, zapewniające komfort pracownikom palącym.
Zakaz palenia tytoniu w pracy Możliwy do wprowadzenia przez pracodawcę, ale musi być odpowiednio zakomunikowany.
Kodeks pracy a przerwa na papierosa Brak bezpośrednich przepisów. Czas na palenie często traktowany jest jako przerwa osobista.
Wymagania dla palarni w miejscu pracy Musi spełniać standardy higieny pracy, być wyodrębniona i odpowiednio wentylowana.

5 ciekawostek i dodatkowych informacji o palarniach w pracy

  • W Polsce obowiązuje zakaz palenia tytoniu w miejscach pracy, jednakże istnieją wyjątki dla specjalnych pomieszczeń dla palaczy. Wyposażenie takiego pomieszczenia musi spełniać szereg wymogów, w tym mieć dobrą wentylację i wyraźne oznaczenie.
  • Mimo istnienia palarni w miejscach pracy, badania wykazały, że tylko 25% palaczy korzysta z nich regularnie. Większość palaczy woli palić na zewnątrz, niezależnie od warunków pogodowych. 
  • W wielu krajach, w tym w Polsce, palarnie w miejscach pracy są coraz bardziej kontrowersyjne. Argumentuje się, że mogą one zachęcać do palenia i zwiększać ekspozycję na dym tytoniowy dla niepalących pracowników. 
  • Według Światowej Organizacji Zdrowia, palacze są średnio o 20% częściej na zwolnieniu lekarskim niż niepalący. To oznacza, że palarnie w miejscach pracy mogą mieć negatywny wpływ na efektywność organizacji. 
  • Według badania przeprowadzonego przez Eurostat, Polska jest na 7. miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby palaczy. W 2020 roku 30% dorosłych Polaków przyznało się do regularnego palenia. 

Najczęściej zadawane pytania

Czy pracodawca może wprowadzić całkowity zakaz palenia w miejscu pracy?

Tak, pracodawca ma prawo wprowadzić całkowity zakaz palenia w miejscu pracy, ale musi być on odpowiednio skomunikowany pracownikom.

Czy przerwa na papierosa jest zgodna z kodeksem pracy?

Kodeks pracy nie odnosi się bezpośrednio do kwestii palenia. Często czas spędzony na paleniu papierosa jest traktowany jako przerwa osobista i nie jest liczony do czasu pracy.

Jakie są wymagania dla palarni w miejscu pracy?

Palarnia powinna być wyodrębniona, z dostępem do odpowiedniej wentylacji i spełniać standardy higieny pracy.

Czy mogę palić w godzinach pracy?

To zależy od polityki firmy dotyczącej palenia. Jeśli pracodawca wprowadził zakaz palenia, musisz opuścić teren firmy, aby zapalić.

Czy palenie papierosów elektronicznych jest dozwolone w miejscu pracy?

To zależy od polityki firmy. Niektóre firmy mogą zezwalać na palenie e-papierosów, podczas gdy inne mogą je zakazać.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Weronika

Weronika

Palenie papierosów w pracy to nie wyjście na rampę przyzakładowego otoczenia na świeże powietrze i kultura petów w szkłach zalanych wodą-łamanie prawa jest zauważalne przez przedsiębiorców
Witek

Witek

U mnie też jest zakaz palenia papierosów na terenie zakładu pracy. Po co palić. Palenie szkodzi, szkoda pieniędzy na papierosy. Jedna wypalona paczka papierosów- to za nią można kupić np. 3 kg bananów.
Piotr

Piotr

U mnie w pracy jest zakaz palenia papierosów. W trakcie przerwy śniadaniowej palacze wychodzą z zakładu pracy , aby sobie zapalić. U mojej żony z kolei jest palarnia i tam palacze trują sobie zdrowie.
Kozak

Kozak

Prawo przewiduje by takie miejsce zostało wyizolowane i miejsca na to gdzie można palić by były a nie jak kiedyś jest tak, że wszędzie był smród tytoniu. Ważna rzecz dla prestiżu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.