Spis treści
Prawo pracy uwzględnia kilka sytuacji, w których pracownik może liczyć na urlop okolicznościowy. Są to m.in. narodziny dziecka, ślub swój lub dzieci czy śmierć bliskiej osoby. Jedną z nich jest oczywiście strata najbliższego członka rodziny, czyli mamy. To z pewnością trudne i bardzo obciążające psychicznie wydarzenie, dlatego po śmierci matki mamy prawo do 2 dni wolnych.
Przysługujące nam prawo zostało dokładnie opisane w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 1996 r. Nr 60 poz. 281).
Urlop okolicznościowy na śmierć matki
Urlop okolicznościowy na śmierć matki – komu się należy? Rozporządzenie dotyczące dni wolnych ze względu na okoliczność śmierci rodzica dotyczy wyłącznie osób zatrudnionych w ramach stosunku pracy, czyli na podstawie umowy o pracę, na zasadzie powołania, mianowania, wyboru, a także spółdzielczej umowy o pracę.
Po śmierci matki urlop pozwoli nam nie tylko na chwilę oddechu i czas dla siebie, ale może okazać się także niezbędny do uporządkowania wszelkich kwestii formalnych i rodzinnych. A zatem urlop okolicznościowy na śmierć matki można przeznaczyć także na organizację pogrzebu i stypy czy załatwienie spraw urzędowych, zwłaszcza tych, których należy dopilnować szybko.
Jakie formalności trzeba wykonać po tym smutnym wydarzeniu? Niezbędne jest:
- uzyskanie karty zgonu, wypełnionej przez lekarza;
- poinformowanie o śmierci matki w Urzędzie Stanu Cywilnego do 3 dni od dnia zgonu;
- odebranie aktu zgonu z USC;
- rozwiązanie zawartych przez zmarłą umów we wszelkich instytucjach, np. umowa o telefon, najmu mieszkania, itd.;
- wypełnienie wniosku o zasiłek pogrzebowy w Zakładzie Ubezpieczeń Socjalnych;
- uregulowanie wszelkich spraw związanych ze spadkiem i dziedziczeniem;
- złożenie wniosku o urlop okolicznościowy na śmierć matki u swojego pracodawcy;
- dopełnienie formalności związanych z ubezpieczeniem;
- w przypadku nieszczęśliwego wypadku – ubieganie się o zadośćuczynienie za śmierć matki.
Śmierć matki – ile dni urlopu okolicznościowego?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej po tak smutnym i trudnym wydarzeniu, jakim jest śmierć matki, przysługują nam wspomniane już 2 dni wolnego. Urlop można wykorzystać zarówno, aby ochłonąć emocjonalnie, jak również, by zająć się sprawami urzędowymi. Niemniej niezbędne jest, aby cel urlopu był zrealizowany zgodnie z okolicznością.
Chociaż urlop okolicznościowy w wielu kwestiach przypomina urlop wypoczynkowy, to jednak różni się kilkoma istotnymi zagadnieniami. Dodatkowe dwa dni wolne, które przysługują pracownikowi po śmierci członka bliskiej rodziny, nie wliczają się do puli rocznej urlopu wypoczynkowego (26 albo 20 dni). Oznacza to, że jeżeli np. potrzebujemy więcej czasu na sprawy formalne lub rodzinne bądź przeżycie żałoby, możemy uzyskać więcej dni wolnych, dobierając je z przysługującego nam urlopu wypoczynkowego.
Warto więc pamiętać, że tych dni nie musisz wykorzystać łącznie. Dobrze jest jednak utrzymać między pojedynczymi dniami rozsądną przerwę. Podczas ustalania praw do urlopu okolicznościowego należy jednak poczynić takie same kroki, co w przypadku urlopu wypoczynkowego, to znaczy dostarczyć pracodawcy odpowiedni wniosek.
Tutaj pojawia się kolejna zasadnicza różnica – w tym przypadku zatrudniający nie może odmówić pracownikowi przyznania po zgonie matki urlopu okolicznościowego w wymiarze dwóch dni.
Zgon matki wniosek o urlop okolicznościowy
Zastanawiasz się, jak taki urlop otrzymać? Teoretycznie prawo do urlopu okolicznościowego na śmierć rodzica przysługuje każdemu, a zatrudniający nie może odmówić przyznania wyznaczonych dwóch dni po śmierci matki. I znów podkreślamy, że niezbędne jest do tego złożenie odpowiedniego wniosku.
Tego typu dokument musi zawierać istotne informacje dotyczące okoliczności wydarzenia, datę odebrania dni wolnych oraz cel ich wykorzystania (załatwianie formalności, uczestnictwo w pogrzebie, potrzeba odpoczynku psychicznego). Pamiętaj również, że za każdy dzień urlopu przysługuje Ci prawo do wynagrodzenia, takiego samego jak w przypadku urlopu wypoczynkowego.
Często, aby udowodnić prawdziwość zaistniałych okoliczności, należy dostarczyć zatrudniającemu także odpowiednie dowody, np. odpis aktu zgonu. Takie dokumenty są wydawane poprzez administrację po wystąpieniu zdarzenia i zdarza się, że pracownik nie może przedstawić ich zatrudniającemu w momencie składania wniosku o urlop okolicznościowy na śmierć matki. Wówczas można dołączyć do wniosku pisemne zobowiązanie, które zaświadczy, że doniesiemy odpowiednie dokumenty w innym terminie.
Zadośćuczynienie za śmierć matki
Kolejną możliwością rekompensaty jest zadośćuczynienie za śmierć matki. Takie świadczenie przysługuje wszystkim, których rodzic zginął w wypadku komunikacyjnym lub jakimkolwiek innym zdarzeniu, zawinionym przez osobę trzecią. Zadośćuczynienia za śmierć matki i doznaną krzywdę można dochodzić nawet do 20 lat od dnia zgonu. Do tego rodzaju świadczenia ma prawo każda bliska osoba, którą łączyły ze zmarłym silne więzi i uczucia.
Nie bez znaczenia dla sądu będzie także wiek osieroconej osoby. Wiadomo, że małe dzieci, które bardzo potrzebują rodziców, ponoszą większą stratę niż już dorosłe, w pełni samodzielne osoby. Badana jest też kwestia cierpienia po stracie oraz towarzyszące uczucia, takie jak: żal, poczucie osamotnienia, tęsknota, siła wstrząsu psychicznego, długotrwały i silny smutek. Na podstawie tych i wielu innych indywidualnych czynników określana jest wielkość zadośćuczynienia za śmierć matki.
Jak wiadomo, śmierć jednej z najbliższych osób z rodziny, jaką jest matka, to smutne i traumatyczne wydarzenie. Dlatego też urlop okolicznościowy na śmierć matki pozwala na moment wytchnienia, zorganizowanie pogrzebu oraz uporządkowanie wszelkich formalności urzędowych i rodzinnych. Z tego powodu wskazane jest, aby złożyć u swojego szefa odpowiedni wniosek i wykorzystać przysługujące Ci dwa dni wolne.
To może Cię również zainteresować
Urlop okolicznościowy na ślub - dodatkowe dni wolnego dla pracowników