Spis treści
Dowiesz się między innymi:
- jakie metody generowania pomysłów w przedsiębiorstwie wyróżniamy;
- czym jest metoda kapeluszy de Bono;
- jakie są wady i zalety, płynące z wdrożenia systemu 6 kapeluszy do Twojej firmy.
Masz w planach prowadzenie własnej działalności gospodarczej, jednak kompletnie nie wiesz, od czego zacząć? W takim razie, zapraszamy Cię do przeczytania artykułu: "Skąd wziąć pomysł na firmę, która przyniesie zysk".
Jakie są metody generowania pomysłów w przedsiębiorstwie?
Aby zwiększyć wydajność pracy w swoim przedsiębiorstwie, warto zdecydować się na jedną lub kilka metod generowania pomysłów. Eksperci opracowali takie techniki, jak znana doskonale każdemu burza mózgów, matryca kreatywna, Mash-Up, szalone ósemki czy właśnie omawiana w dzisiejszym artykule metoda sześciu kapeluszy.
Jeśli chodzi o matrycę kreatywną, opiera się ona w głównej mierze na zapisaniu tematu projektowego na kartce, a następnie wypisania wszelkich związanych z nim szczegółów. Poszczególne komórki tabeli należy odpowiednio uzupełnić pomysłami, które pojawiają się w głowie wszystkich członków zespołu.
Mash-Up natomiast to metoda, bazująca przede wszystkim na przeciwieństwach. Grupa ma za zadanie napisać kategorię, której dotyczy temat projektu, a także tę zupełnie odrębną. Następnie cechy obu kategorii należy zestawić na kartce i porównać, zastawiając się, czy widoczne są może jakieś podobieństwa.
W przypadku szalonych ósemek, jak sama nazwa wskazuje, istotną rolę odgrywa zawrotne tempo generowania pomysłów. Pracownicy są zmuszeni do wypisania aż ośmiu różnych pomysłów na realizację danego zadania w przeciągu minuty.
Poznaj metodę kapeluszy Edwarda de Bono
Metoda 6 kapeluszy de Bono to technika generowania pomysłów, która w zawrotnym tempie zyskuje zainteresowanie na całym świecie. Została ona opracowana przez maltańskiego lekarza, filozofa oraz psychologa, a jej zasady oraz działanie zostało opisane na kartach książki w roku 1985.
Co ciekawe, sam autor twierdził, iż sześć kapeluszy to metoda przydatną nie tylko w firmach, ale także w życiu codziennym. Polega ona na przypisaniu każdemu z członków zespołu pracowniczego jednego z sześciu kolorowych kapeluszy. Każda z barw symbolizuje inną rolę, jaką ma odgrywać osoba, pracująca nad projektem. Reprezentują one inne punkty widzenia oraz podejście do poruszanego w projekcie problemu.
6 sposobów patrzenia na problem
Każdy z sześciu kolorowych kapeluszy reprezentuje inny sposób patrzenia na dany problem.
- niebieski kapelusz - osoby klasyfikowane jako niebieskie kapelusze, odgrywają zasadniczą rolę w powodzeniu całego projektu, gdyż zarządzają procesami myślowymi nie tylko własnymi, ale również pozostałych członków zespołu pracowniczego; kontrolują całą sytuację, a w razie powstania jakichkolwiek niejasności, odpowiednio reagują.
- zielony kapelusz - to przede wszystkim głowa, pełna nowych pomysłów na realizację projektu, ciągle poszukująca nowych dróg wyjścia i innowacji, zielone kapelusze wyróżnia zdolność do nieszablonowego myślenia.
- czerwony kapelusz - jest symbolem emocjonalnego zaangażowania w projekt, odrzuca racjonalne podejście do tematu, podyktowane tylko i wyłącznie logiką, skupiając się przede wszystkim na aspektach uczuciowych; decyzje podejmuje w większości instynktownie.
- żółty kapelusz - dba o pozytywne nastawienie całego zespołu, samemu ukierunkowując swoje myślenie na pozytywne aspekty danego pomysłu; żółte kapelusze to optymiści, skupiający się wyłącznie na mocnych stronach danej propozycji.
- czarny kapelusz - przeciwieństwo kapeluszy w kolorze żółtym; kapelusze czarne są nastawione na obiektywną, krytyczną ocenę podawanych przez resztę członków zespołu pomysłów, motywując do korekty zaistniałych błędów.
- biały kapelusz - w tym przypadku, nie ma mowy o emocjonalnym podejściu do danej sprawy czy chociażby wydawaniu opinii na temat poddawanych propozycji; białe kapelusze jedynie gromadzą i systematyzują dane.
Jak przebiega proces generowania pomysłów?
Generowanie pomysłów to złożony proces, obejmujący kilka aspektów. W zależności od wybranej metody, może on przybierać różne formy. Na wstępie wszyscy członkowie zespołu podają nowe rozwiązania projektu, nad którym pracują. Pomysły te zostają w późniejszych krokach poddane na początku powierzchownej, a potem dogłębnej analizie.
W taki sposób, aby na zasadzie eliminacji wyłonić te najkorzystniejsze, gwarantujące najlepsze efekty oraz powodzenie projektu. W zespole pracowniczym można wyodrębnić również osoby, modyfikujące pomysły innych członków grupy. Skupiając się na pozytywnych aspektach, jednocześnie korygują wady czy niejasności, które powstały w trakcie procesu myślowego. Pomysły oraz rozwiązania są zbierane, systematyzowanie oraz ulepszane tak, aby znaleźć najbardziej optymalną opcję.
Zalety i wady metody sześciu kapeluszy Edwarda de Bono
Kapelusze Edwarda de Bono to metoda, posiadająca zarówno zwolenników, jak i przeciwników wśród przedsiębiorców i właścicieli firm z całego świata. Zastanawiasz się, czy wdrożenie jej w Twoim przypadku przyniesie oczekiwane rezultaty? W takim razie, przyjrzyjmy się poszczególnym wadom i zaletom techniki kolorowych kapeluszy.
Jeśli chodzi o jej entuzjastów, cenią oni przede wszystkim możliwość poszukiwania różnorodnych dróg wyjścia, a także pracę etapami. Każda z osób, reprezentująca daną barwę kapelusza, jest odpowiedzialna za inną kwestię. Jeśli chodzi natomiast o tę drugą grupę, wśród wad metody de Bono wskazują oni wydłużenie czasu pracy nad projektem. Jakie są inne absurdalne pomysły na biznes, przeczytasz na naszym blogu.
- Metody generowania pomysłów w przedsiębiorstwie obejmują takie techniki jak burza mózgów, matryca kreatywna, Mash-Up, szalone ósemki oraz metoda sześciu kapeluszy de Bono.
- Metoda sześciu kapeluszy de Bono polega na przypisaniu każdemu członkowi zespołu pracowniczego jednego z sześciu kolorowych kapeluszy, reprezentujących różne punkty widzenia oraz podejścia do poruszanego w projekcie problemu.
- Proces generowania pomysłów obejmuje kilka aspektów, w tym podawanie nowych rozwiązań projektu, analiza pomysłów, modyfikacja i ulepszanie rozwiązań w trakcie procesu myślowego.
- Zalety metody sześciu kapeluszy de Bono to poszukiwanie różnorodnych dróg wyjścia oraz praca etapami, a wady obejmują wydłużenie czasu pracy nad projektem.