Szkolenia i rozwój

Powołanie na obowiązkowe przeszkolenie wojskowe - kto może zostać powołany?

28 grudnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

4 komentarze
Powołanie na obowiązkowe przeszkolenie wojskowe - kto może zostać powołany?
Obrona ojczyzny to obowiązek wyznaczony obywatelom Rzeczpospolitej Polskiej przez Konstytucję z 1997 roku. Obowiązkowe przeszkolenie wojskowe dotyczy rezerwistów, a system prawny przewiduje cykliczną organizację szkoleń. Cały proces regulowany jest w rozporządzeniach Rady Ministrów wydanych na podstawie upoważnienia ustawowego. Kto może zostać powołany do obowiązkowego szkolenia wojskowego?

 

Kto może zostać zwerbowany na obowiązkowe przeszkolenie?

Na obowiązkowe przeszkolenie wojskowe mogą zostać powołani przede wszystkim żołnierze rezerwy. Są to szeregowi, których wiek nie przekracza 50 lat, a także oficerowie i podoficerowie w wieku niższym niż 60 lat. Kwestie dotyczące zdolności do odbycia obowiązkowego przeszkolenia wojskowego są uregulowane w ustawie o powszechnym obowiązku obrony. Zastanawiając się, kto zostanie powołany na przeszkolenie, warto pamiętać o tym, że powołani mogą zostać jedynie obywatele, którzy dotychczas pełnili już czynną służbę wojskową. Wydane rozporządzenie nie dotyczy osób, które nie są żołnierzami rezerwy.

Przeszkolenie rezerwistów wiąże się z powołaniem żołnierzy wyspecjalizowanych w różnych dziedzinach - m.in rezerwistów, którzy są zdolni do pracy w grupach pancerno-zmechanizowanych, logistycznych, saperskich czy medycznych. Karta powołania dostarczana jest minimum dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem. Możliwe jest także dobrowolne zgłoszenie się do służby poprzez internetowy portal rekrutacyjny zostanzolnierzem.pl. Jasno określona jest też grupa osób, które nie dostaną powołania do pasywnej rezerwy. Są to posłowie i senatorowie, określeni ustawowo politycy, kierownicy zatrudnieni w instytucjach administracji szczebla centralnego oraz osoby, które są zatrudnione na wysokich stanowiskach w organach samorządów lokalnych. 

Jak wygląda przeszkolenie wojskowe?

Obowiązkowe szkolenie wojskowe rozpoczyna się dopiero po analizie sytuacji życiowej i zdrowotnej danego kandydata. Jeśli określona osoba zostanie zaakceptowana, dopiero wtedy zaczyna się jej szkolenie do wojska. Kwestie praktyczne różnią się w zależności od danej jednostki. Na początku, z reguły osoby biorące udział w szkoleniu otrzymują strój i broń, a także muszą zapoznać się z prawami i obowiązkami rezerwistów. Ćwiczenia często dzielone są na bloki praktyczne - odbywające się w terenie - oraz teoretyczne. Z reguły każdego rekruta dotyczą zajęcia składające się z ćwiczeń obsługi broni. Inne kwestie zależne są od jednostki. Nocleg z reguły odbywa się w koszarach, jednak w niektórych sytuacjach żołnierze mogą być zobligowani do spania w namiotach. Częstym pytaniem jest to, ile trwa szkolenie rezerwistów. Czas najczęściej waha się od 2 do 30 dni, jeżeli ćwiczenia mają charakter krótkotrwały. W przypadku szkoleń długotrwałych z reguły jest to 90 dni. Szczegóły można znaleźć w ustawie o powszechnym obowiązku obrony RP. 

Szukasz pracy?

Specjalista ds. obsługi klienta z językiem niemieckim

Concentrix CVG International sp. z o.o.

  • 6 800-7 500 zł brutto / mc
  • Katowice
Dodana

BRYGADZISTA - MISTRZ PRODUKCJI

LAMINTEX sp. z o.o.

  • Nowy Sącz
Dodana

Kasjer/Sprzedawca Stężyca

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 28-28 zł brutto / h
  • Stężyca
Dodana

Planista

Hirschvogel Components Poland Sp. z o.o.

  • Gliwice
Dodana

Czy powołani kandydaci dostaną wynagrodzenie za przeszkolenie?

Przeszkolenie rezerwistów nie wiąże się z żadnymi kosztami, które musiałby ponieść rekrut. Żołnierze otrzymują wynagrodzenie - stawki określa Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 2013 roku (Dziennik Ustaw 2013r., pozycja 214) w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy niezawodowych. Istotną kwestią jest też to, że zwrócone zostaną koszty podróży - zarówno do jednostki, jak i powrotu do domu. A jak wygląda kwestia finansowa z punktu widzenia pracodawcy powołanej osoby? Ma on obowiązek wydania zwolnienia od pracy, ale nie musi zachować prawa do zapłaty wynagrodzenia. 

Co grozi za niewstawienie się na obowiązkową służbę wojskową bez podania powodu?

Obowiązkowa służba wojskowa jest obligatoryjna dla każdej powołanej osoby. Rekrut, który nie stawi się w wyznaczonym terminie w jednostce wojskowej, zagrożony jest poniesieniem odpowiedzialności karnej na podstawie art. 144 Kodeksu Karnego. Sankcja wyznaczona w tym przepisie to pozbawienie wolności w terminie nie dłuższym niż 3 lata. Każdy obywatel ma obowiązek udziału w ćwiczeniach wojskowych ze względu na spełnienie swojej powinności wobec Sił Zbrojnych RP. 

Co w sytuacji, gdy ktoś prowadzi własną działalność, a zostanie powołany na obowiązkowe szkolenie wojskowe?

Osoby wezwane na szkolenie rezerwistów otrzymują wynagrodzenie. Dotyczy to nie tylko osób zatrudnionych na umowę o pracę, ale również przedsiębiorców i rolników. Jedyną sytuacją, w której państwo nie wypłaca rekompensaty, jest szkolenie, które trwa maksymalnie 24 godziny. Kwota, którą za szkolenie otrzyma osoba prowadząca własną działalność gospodarczą to suma uzyskana przez danego żołnierza w ostatnim roku podatkowym podzielona przez 252 oraz pomnożona przez liczbę dni, które powołany spędził na szkoleniu wojskowym. 

Z jakiego powodu można się odwołać od powołania na szkolenie wojskowe?

Dla niektórych osób powołanie na szkolenie wojskowe może okazać się kłopotem. Każda osoba, która została powołana na ćwiczenia wojskowe ma prawo złożyć odwołanie. Ma na to 14 dni, a odwołanie musi być zaadresowane do szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji. Zasady szczegółowe są wskazane w Kodeksie Postępowania Administracyjnego. Kolejnym etapem jest złożenie wniosku skierowanego do odpowiedniego organu wyższej instancji. Jednak należy pamiętać o tym, że złożenie wniosku o odwołanie nie wstrzymuje decyzji o powołaniu. 

Aby powołanie zostało uznane za zasadne, powinny zostać wskazane istotne powody zdrowotne lub osobiste. Jednak jakiekolwiek choroby muszą zostać ocenione przez Rejonową Komisję Wojskową. Jeżeli odwołanie nie zostanie zaakceptowane, a powołany nie stawi się w odpowiednim terminie w jednostce wojskowej, szef wojskowego centrum rekrutacji kieruje wniosek do starosty czy prezydenta miasta. Ma on zarządzić przymusowe doprowadzenie powołanej osoby przez policję na miejsce, w którym dana osoba powinna odbyć przeszkolenie wojskowe.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Ile czasu trwa przeszkolenie wojskowe?

Szkolenie wojskowe może odbywać się w trybie krótkotrwałym - wtedy trwa od 2 do 30 dni. Jednak jeśli odbywa się ono w systemie długotrwałym, czas przebywania w jednostce wojskowej to z reguły 90 dni. 

Czy za udział w szkoleniu wojskowym przysługuje wynagrodzenie?

Wynagrodzenie przysługuje każdemu żołnierzowi rezerwy, który odbywa szkolenie wojskowe. Jego wysokość jest uzależniona od stopnia wojskowego, a w przypadku przedsiębiorców liczony jest procent od ich dochodów z poprzedniego roku podatkowego. Miesięczne wypłaty z reguły wynoszą od 2 do 4 tysięcy złotych. Dodatkowo, wszyscy otrzymują zwrot kosztów dojazdu na miejsce szkolenia oraz powrotu do miejsca zamieszkania.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Lenin

Lenin

Jako pracodawca, doceniam fakt, że muszę wydać zwolnienie od pracy dla powołanego pracownika, ale jestem zadowolony, że państwo pokrywa koszty szkolenia i zwrot kosztów podróży. To sprawia, że moje koszty są minimalne.
Bolo

Bolo

Jestem poszukującem pracy, a przeszkolenie wojskowe to dla mnie dodatkowa szansa na zdobycie nowych umiejętności i doświadczenia. Może to pomóc mi w znalezieniu pracy w przyszłości.
Roleks

Roleks

Z jednej strony, jak bezrobotna, cieszyłabym się z wynagrodzenia za szkolenie wojskowe, ale z drugiej strony nie byłabym zbyt podekscytowana perspektywą odbycia tego treningu. Uważam, że ludzie, którzy chcą powołać się na obowiązkową służbę wojskową, powinni mieć też możliwość wyboru.
Bukowian

Bukowian

Cieszę się, że przeszkolenie wojskowe jest wolontariuszem, ale jeśli zostałbym powołany, nie mogę pozwolić sobie na poświęcenie czasu z pracy bez wynagrodzenia. Nie mogę wyobrazić sobie utraty pracy, ponieważ ćwiczę w wojsku przez kilka dni.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.