Spis treści
Czym jest chillout room?
Chillout room to modne w ostatnim czasie słowo. Kojarzy się przede wszystkim z odpoczynkiem. I jest to skojarzenie jak najbardziej trafne. Tyle tylko, że sposób wypoczynku musi być zgodny z przepisami Kodeksu pracy oraz regulacjami BHP. Oznacza to m.in. bezwzględny zakaz spożywania alkoholu i korzystania z innych substancji zabronionych. Pracownik nie może również spędzić całego dnia tylko i wyłącznie w chillout roomie. Jest to zatem miejsce, które służy regeneracji sił pracownika, aby mógł produktywnie wykonywać swoje zadania. Nie od dziś wiadomo, że w pewnym momencie dnia praktycznie każdego dopada swego rodzaju kryzys mocy do działania. Często ma to miejsce w trakcie pracy. Szybka regeneracja, np. poprzez możliwość choćby 20 minutowej drzemki czy medytacji, to dla wielu osób wręcz zbawienie. 20 minut relaksu może sprawić, że pracownik dokończy zadania, które z uwagi na zmęczenie przełożyłby na kolejny dzień. Prokrastynacja to zmora dzisiejszych czasów. Jej głównym powodem jest właśnie przeciążenie organizmu nadmiarem bodźców i kumulujący się w związku z tym stres.
W jakich firmach sprawdzi się chill room?
Chill out room sprawdzi się w zasadzie w każdej firmie. Dlaczego? Ponieważ każdy pracownik potrzebuje, a wręcz ma obowiązek, zrobienia sobie przerwy w trakcie pracy. Zatem chillout room można urządzić w każdym biurowcu, a nawet dziale obsługi, o ile pozwalają na to warunki lokalowe. Design chillout roomu można ograniczyć do najpotrzebniejszych przedmiotów takich jak po prostu wygodny fotel czy kanapa oraz stolik. Tyle wystarczy, aby pracownik mógł np. w spokoju posłuchać muzyki czy pomedytować z użyciem własnego telefonu i słuchawek.
Jakie wyposażenie jest obowiązkowe w każdym chill roomie?
Trudno jednym zdaniem odpowiedzieć na pytanie, jakie wyposażenie jest obowiązkowe w każdym chill roomie. Wszystko zależy bowiem od pracowników oraz kultury danej korporacji. Niemniej można wskazać grupę uniwersalnych produktów, które powinny sprawdzić się w niemal każdym chill out roomie. Będą to przede wszystkim:
- wygodne fotele lub kanapy - w tym także fotele do masażu oraz huśtawki;
- projektor lub rzutnik - pracownicy mogą obejrzeć telewizję lub mieć dostęp do konkretnej platformy streamingowej;
- stoliki, ławy;
- maty do ćwiczeń, drabinki do rozciągania, rollery do masażu mięśni, poduszki do ćwiczeń, o ile jest wystarczająca ilość miejsca;
- urządzenia audio wraz z głośnikami;
- rośliny - oczywiście żywe, a nie sztuczne; każda ilość zieleni jest pożądana w miejskiej dżungli.
Opcja alternatywna to zestawy dla graczy jak fotele, konsole i laptopy do grania. Gdzie sprawdzi się takie wyposażenie? Szczególnie tam, gdzie wymagane jest kreatywne myślenie oraz w firmach zajmujących się tworzeniem gier komputerowych.
Jeżeli możliwości lokalowe na to pozwalają, chillout room w firmie może mieć dwie odsłony. Pierwsza z nich to wewnętrzny pokój, który może mieć formę ogrodu zimowego. W takim przypadku doskonałym elementem wiodącym designu chillout roomu będzie żywa ściana, np. z mchu.
Jak urządzić chillout room zewnętrzny, doskonały na letnią porę? Do tego będzie potrzeby taras lub zamknięty dziedziniec. Wtedy nie może zabraknąć leżaków oraz parasoli, a także wygodnych mebli ogrodowych. Taki chill out room może być też rozbudowaniem pomieszczenia wewnątrz budynku biurowego.
Jak zaplanować chill room w firmie?
Najlepszą opcją jest zapytanie pracowników, czego oczekują od pomieszczenia typu chillout room w pracy. Oczywiście może zdarzyć się, że pracownicy kompletnie nie będę mieli pojęcia o tym temacie. Wówczas warto pokrótce przedstawić im założenia, jakie stoją za utworzeniem takiej przestrzeni. Mogę to być krótkie artykuły lub filmiki, np. na Youtube. Warto też przygotować ankietę z pytaniami do wyboru oraz otwartymi. Wnikliwa analiza oczekiwań pracowników pozwoli przygotować skrojony na miarę chillout room. To także pewność, że pracownicy faktycznie będą z z tego pomieszczenia korzystać.
Z drugiej strony można zdać się całkowicie na zewnętrzną firmę architektoniczną. Taka opcja dotyczy raczej biur, które dopiero planują rozpoczęcie działalności i rekrutację pracowników. Jeżeli pracownicy już są, warto poznać ich zdanie. W końcu to oni będą użytkownikami chill out roomu w firmie. Pominięcie ich zdania może sprawić, że z pomieszczenia nikt nie będzie korzystał. A przecież nie o to chodzi.
Jakie są plusy posiadania przez firmę chill roomu?
Chill out room w miejscu pracy to nie tylko podążanie za najnowszymi trendami, czyli kwestie wizerunkowe firmy. Te oczywiście są ważne, ponieważ przyciągają pracowników do danej organizacji. Niemniej sam chillout room w pracy ma zdecydowanie więcej zalet. Oto kilka z nich:
- pracownicy przychodzą do biura pozytywnie nastawieni (bo mogą np. skorzystać z fotelu do masażu za darmo);
- podnosi się poziom kreatywności pracowników - design chillout roomu może być źródłem inspiracji;
- wypoczęty i zrelaksowany pracownik będzie dużo bardziej produktywny;
- chillout room w pracy to doskonałe miejsce do zacieśniania więzi w zespole - nie każdy ma czas na spotkania integracyjne po godzinach;
- realna redukcja poziomu stresu u pracowników poprzez odpowiedni dobór wyposażenia chill out roomu.