Spis treści
Znacznym udogodnieniem dla wszystkich starających się o staż stała się reforma urzędów, która znacznie uprościła procedurę korzystania z możliwości odbycia stażu. W konsekwencji staż stał się, doskonałą szansą dla osób bezrobotnych na powrót z jeszcze większymi kompetencjami ma wymagający i dynamicznie zmieniający się rynek pracy, a także pozwala podreperować nasz domowy budżet dzięki wynagrodzeniu, jakie otrzymamy na stażu. Ile dostaje się za staż i jak się to oblicza?
Staż - w praktyce
Każda forma aktywności zawodowej niesie ze sobą, jeśli nie teraz to w przyszłości wiele korzyści. Niezależnie od tego, czy właśnie ukończyłeś szkołę, czy też straciłeś pracę, powinieneś rozważyć skorzystanie z możliwości odbycia stażu. Coraz więcej nie tylko polskich firm stawia na taką formę poznawania swoich przyszłych pracowników, a więc staż może stać się dobrym początkiem budowania twojej przyszłej kariery. Stażu nie można utożsamiać z zatrudnieniem. Nie znaczy to jednak, że jest on pozbawiony wynagrodzenia.
Służy temu przede wszystkim poznanie różnych działów funkcjonujących w firmie. W ten sposób młody pracownik wie, w jaki sposób działa całe przedsiębiorstwo, nie tylko jego wycinek. To pozwala na pełniejsze zrozumienie pracy poszczególnych osób w kontekście całej organizacji.
Dla stażysty to również szansa na przetestowanie i zaktualizowanie swoich umiejętności, dostosowanie ich i wykorzystanie zgodnie z oczekiwaniami rynku pracy. Testowanie różnych stanowisk pracy jest także szansą na wyzbycie się pewnych schematów myślowych oraz odważniejsze wykorzystanie nieodkrytych dotąd talentów i wiedzy.
Jak złożyć podanie o staż?
Globalny, wymagający rynek pracy premiuje osoby, które w szybki sposób potrafią dostosować się do wymogów dyktowanych przez pracodawcę. Odbycie stażu pozwala pracodawcy poznać potencjalnego pracownika, a podanie o staż ułatwia mu znalezienie właściwej osoby na stanowisko.
Forma podania
Podanie o staż powinno spełniać szereg konkretnych wymogów. Oto kilka przydatnych zasad:
- Dokument powinien być starannie przygotowany, napisany językiem urzędowym, pozbawionym błędów ortograficznych i literówek.
- Należy wybrać czcionkę Times New Roman o rozmiarze 12 i odstępie 1,5 między wierszami. Po napisaniu tekstu trzeba pamiętać o jego wyjustowaniu.
- Warto pamiętać o zwrotach grzecznościowych pisanych wielką literą.
- W przypadku, kiedy podanie jest napisane ręcznie, format kartki powinien być A4, a pismo czytelne i estetyczne.
- Lewy, górny róg podania to dane osoby, starającej się o staż w danym zakładzie pracy. Trzeba podać swoje imię i nazwisko, aktualny adres, a także dane kontaktowe.
- W prawym górnym rogu piszemy miejscowość oraz datę. Poniżej daty, podajemy swojego adresata – np. Dyrektor Firmy XYZ oraz adres.
- Na środku strony, poniżej adresata, umieszczamy tytuł („Podanie o staż”).
Treść dokumentu
Po powyższych formalnych aspektach zajmujemy się treścią podania o staż, dzieląc ją na trzy akapity:
- Prośbę o przyjęcie na staż – wymieniamy, jakie stanowisko chcielibyśmy objąć. Podajemy także informacje o naszej obecnej edukacji (np. nazwę uniwersytetu, na których aktualnie studiujemy oraz kierunek studiów). Jeśli już wcześniej odbyliśmy inny staż, można o tym wspomnieć, omawiając doświadczenia i korzyści, które dzięki niemu zdobyliśmy.
- Uzasadnienie prośby – tutaj można dokonać autoprezentacji i powiedzieć coś o sobie. Można poinformować o swoich sukcesach, planach dotyczących ścieżki zawodowej oraz o oczekiwaniach, które ma się względem stażu.
- Podziękowanie – na koniec warto podziękować za rozpatrzenie podania i zainteresowanie się naszą kandydaturą. Pod napisanym tekstem po prawej stronie podpisujemy się odręcznie. Warto dodać załączniki: np. CV, certyfikaty, dokument ukończenia innego stażu.
Staż z urzędu pracy
Potocznie zwykło się kojarzyć staże wyłącznie z urzędami pracy, ale nie tylko te instytucje są organizatorami stażów. Stażu można szukać zarówno przez urząd pracy, jak i samodzielnie, czyli na własną rękę. Coraz częściej firmy zgłaszają zapotrzebowanie na stażystów, ale to nie urzędy pracy są jedynymi pośrednikami w walce o staż, o których warto pomyśleć. Potencjalny stażysta, jeżeli jest jeszcze studentem, powinien zapoznać się z ofertą przygotowaną przez Biuro karier swojej uczelni. Coraz więcej szkół wyższych i uniwersytetów, by pomagać swoim absolwentom, nawiązuje współpracę z różnymi firmami chcącymi zatrudnić osoby z dyplomem, lub publikuje np. na tablicach ogłoszeniowych oferty stażów lub praktyk, a także informację ile można zarobić na stażu.
Jeszcze innym sposobem jest przeglądanie ogłoszeń publikowanych na łamach serwisów ogłoszeniowych czy w prasie branżowej, w których znajdzie się także informacja: ile płacą za staż i tam bardzo często ogłaszają się firmy, poszukujące stażystów. W ten sposób osoby zainteresowane kontaktują się bezpośrednio z przedstawicielami danego podmiotu i nie są uzależnione od pośredników, mogą od ręki dowiedzieć się, ile faktycznie można zarobić na stażu.
Kiedy zainteresować się stażem?
Dla osób bezrobotnych takim odpowiednim momentem będzie rejestracja w urzędzie pracy. Wówczas, rozmawiając z doradcą zawodowym, będą mogły uzyskać szczegółowe informacje na temat tego, czy mają szansę na odbycie stażu, a jeśli tak, to w jakiej firmie i przez jaki okres? Osoba bezrobotna może zostać skierowana przez Urząd Pracy do odbycia stażu. W trakcie jego realizacji stażysta może liczyć na wynagrodzenie w postaci stypendium stażowego, którego wysokość może się różnić w zależności od źródeł finansowania.
Staż to bez wątpienia doskonałe rozwiązanie dla absolwentów szkół wyższych, by obok wykształcenia, w dokumentach aplikacyjnych będą mogli umieścić również informację o doświadczeniu.
Staż to także znakomite rozwiązanie dla pracodawcy zainteresowanego stworzeniem nowych miejsc prac. Jeżeli stażysta wdroży się w obowiązki na danym stanowisku, będą mu one odpowiadały i będzie on w stanie porozumieć się ze współpracownikami, to istnieje realna szansa na pozostanie w firmie. Dla pracodawcy taki przeszkolony pracownik to skarb, bowiem nie trzeba wdrażać go od początku w zawodowe obowiązki. To oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy. To też kolejny powód, dla którego warto dać się poznać potencjalnemu pracodawcy, korzystając z możliwości odbycia stażu.
Sprawozdanie ze stażu
W sprawozdaniu ze stażu powinny się znaleźć takie elementy jak: przekrój/suma osiągnięć i zdobytych doświadczeń, zrealizowane zadania i plan rozwoju zawodowego. Podsumowanie ze stażu może być w formie opisowej, do spisania go można też użyć wzorów dokumentów dostępnych do pobrania w sieci. Takie sprawozdanie może się przydać w dalszej ścieżce kariery, dlatego ważne jest, by dość konkretnie wskazać, czego nauczyłeś się jako stażysta na tym stanowisku i jakie nabyłeś umiejętności.
- W trakcie stażu/Podczas stażu/W okresie stażu/Przez cały okres stażu...
- Zgodnie z planem prowadziłem...
- Jednym z obszarów mojej działalności było...
- Innym ważnym zadaniem, jakie podjąłem podczas stażu było...
Wynagrodzenie za staż
Wynagrodzenie za odbyty staż nie jest obowiązkowe i wielu studentów korzysta z bezpłatnych praktyk, aby zdobyć doświadczenie, które potem mogą dodać do swojego CV. Coraz częstszym pytaniem, jakie zadają osoby ubiegające się o staż jest: ile można zarobić na stażu? Większość młodych ludzi jest zdania, że staż powinien być wynagradzany I nie chcą być po prostu tanią siłą roboczą, której pracowitość, zapał I zdolności nie są w żaden sposób doceniane.
Niestety niska jakość staży wynika głównie z wysokiej stopy bezrobocia i ogólnego kryzysu gospodarczego w kraju. W celu zwalczenia tego problemu Komisja Europejska powołała dokument, według którego staże trwające dłużej niż jeden miesiąc powinny być płatne. Pracodawca powinien zapewnić stażyście zarobek na stażu, a także zwrócić koszt dojazdów. Niestety wciąż wiele małych, ale też dużych i znanych firm praktykuje staże za darmo. Młodzi ludzie, którzy nie mają doświadczenia, wyrażają na to zgodę, gdyż wolą je zdobyć, nawet za cenę bezpłatnej pracy, bo wciąż jest to lepsze niż praca niezwiązana z kierunkiem kształcenia. Bardzo często zdarza się, że otrzymanie stażu w niektórych firmach jest prestiżowe i wyróżniające, a takie doświadczenie zapisane w CV bardzo procentuje na przyszłość.
Ile płacą pracodawcy na stażach, na których obowiązuje wynagrodzenie? Według najnowszych danych na rynku najlepsze zarobki podczas stażów zawodowych otrzymują studenci kierunków IT, e-Commerce. W rankingu zarobków na stażu wygrywają nowe media, marketing, ubezpieczenia, czy IT-administracja. Więcej niż połowa stażystów deklaruje, że zarabia miesięcznie ponad 3000 zł netto.
W przypadku stażu z urzędu pracy stażyście przysługuje wynagrodzenie w postaci stypendium stażowego. Stypendium stażowe wynosi 120% zasiłku dla bezrobotnych i może być finansowane przez Unię lub ze środków pochodzących z Funduszu Pracy. W tym okresie jednak nie obowiązuje bezrobotnego zasiłek. Od stypendium stażowego wypłacanego ze środków unijnych nie jest naliczany podatek. W 2022 roku stypendium stażowe wynosi 1564,91 zł.
Podsumowując, warto zainteresować się możliwością odbycia stażu, jeśli jesteśmy studentami lub bezrobotnymi, poszukującymi większego doświadczenia. Nawet jeśli pracodawca nie oferuje wynagrodzenia za praktyki w jego firmie, taki staż może być bardziej rozwijający niż niejeden kurs i szkolenie.