Spis treści
Egzekucja z wynagrodzenia pracowniczego jest jednak o tyle szczególna, że nawet najbardziej zadłużony pracownik nie pozostanie bez pensji – w tym przypadku nie ma możliwości, aby pracodawca dokonał 100% potrącenia, czyli przekazał całą pensję podwładnego na rachunek bankowy wskazany przez organ egzekucyjny. O tej szczególnej ochronie wynagrodzenia musi pamiętać przede wszystkim pracodawca, bo to on jest odpowiedzialny za prawidłowe dokonywanie i przekazywanie potrąceń.
W Kodeksie pracy można znaleźć szczegółowe informacje na temat kolejności, w jakiej należy dokonywać potrąceń. Co istotne, pracownik może wyrazić również zgodę na dokonywanie dobrowolnych potrąceń. Kiedy i w jakich sytuacjach jest to możliwe?
Kiedy stosuje się potrącenia dobrowolne?
Pracownik może zaciągać różne zobowiązania. Bardzo często duże przedsiębiorstwa zatrudniające setki pracowników tworzą np. zakładowe fundusze świadczeń socjalnych. Zainteresowane osoby mogą wystąpić o pożyczkę na preferencyjnych warunkach i jednocześnie zgodzić się, aby rata była potrącana z wypłacanego im wynagrodzenia za pracę.
Innym przykładem, gdy zastosowanie mają potrącenia dobrowolne, jest sytuacja, gdy w zakładzie pracy działa związek zawodowy. Jego członkowie mają obowiązek odprowadzać składki. Zgoda na dobrowolne potrącanie wysokości składki zwalnia pracownika od pilnowania terminów – zrobią to za niego osoby odpowiedzialne za rozliczanie wynagrodzenia.
Pracownik musi wyrazić zgodę
Skoro wynagrodzenie pracownika znajduje się pod szczególną ochroną, to pracownik musi wyrazić zgodę na dokonywanie dobrowolnych potrąceń. Przyjmuje się, że zgoda powinna zostać wyrażona na piśmie. Posiadanie dokumentu podpisanego przez pracownika będzie stanowiło dowód, jeżeli pracownik wystąpi w przyszłości z roszczeniami.
Jeżeli chodzi o treść pisma, to nie istnieje konkretny wzór zgody na dobrowolne potrącenia z wynagrodzenia, z którego pracownik powinien skorzystać. Wystarczy zatem sformułować własnymi słowami żądanie, aby mogło ono zostać wykonane przez pracodawcę. Konieczne jest za to zaznaczenie, na jaki cel ma być zaksięgowana potrącona z wynagrodzenia kwota.
Gdy dochodzi do zbiegu potrąceń…
…to dobrowolne potrącenia nie mogą mieć już miejsca. Zbieg egzekucji ma miejsce wówczas, gdy co najmniej dwa organy roszczą sobie prawo do tego samego składki majątkowego dłużnika. W sytuacji, gdy do zakładu pracy wpływa zajęcie wynagrodzenia od komornika sądowego, pracodawca powinien dokonywać najpierw tych potrąceń (jeżeli jest to możliwe, czyli wówczas, gdy pracownik zarabia kwotę wyższą niż minimalne wynagrodzenie za pracę).
- minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego ustawowo (w roku 2020 kwota brutto wynosi 2600 zł), jeżeli potrącenie jest w ramach należności dla pracodawcy,
- 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę, jeśli potrącenie jest na rzecz innych podmiotów.
Ponieważ dobrowolne potrącenia z wynagrodzenia są dokonywane za zgodą pracownika, pracodawca nie musi informować o nich organu egzekucyjnego. W razie zmiany sytuacji i stanowiska pracownika wobec tej sprawy, wystarczy również pismo podwładnego, w którym będzie domagał się natychmiastowego zaprzestania dokonywania dobrowolnych potrąceń.
Ciekawostką jest, że choć ustawodawca przewidział możliwość dokonywania dobrowolnych potrąceń, warto pamiętać, że pracodawca zasadniczo nie musi przychylić się do wniosku złożonego przez pracownika.
To może Cię również zainteresować