Wyjazdy za granicę w celach zarobkowych wciąż cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Dotyczy to osób w różnym wieku, które na krótszy lub dłuższy czas chcą wyemigrować. Praca za granicą jest atrakcyjna z wielu względów – przede wszystkim daje szansę na dobrą płacę, poznanie innych kultur i zwiedzenie atrakcyjnych zakątków świata. Często jednak oznacza to wiele formalności – sprawdź, jak znaleźć pracę za granicą, gdzie niezbędne są zezwolenia na pracę oraz w jakich sektorach i w których państwach możesz znaleźć satysfakcjonującą Cię pracę!
Jak znaleźć pracę za granicą?
Planujesz wyjazd za granicę na wakacje w celach zarobkowych albo chcesz tam zamieszkać na dłużej? W takim razie już przed podróżą możesz poszukać ofert pracy. Dzięki temu możesz sporo zaoszczędzić – zamiast marnować czas na poszukiwania, już od przyjazdu możesz zarabiać. Co więcej, w wielu miejscach, pracodawcy oferują dodatkowo zatrudnienie, zwrot kosztów za dojazd czy organizują wspólny transport.
Jak znaleźć pracę za granicą? Przede wszystkim pamiętaj, że internet to prawdziwa skarbnica wiedzy. Na portalach pracy codziennie pojawiają się oferty pracy za granicą. Oprócz tego możesz też zainteresować się współpracą z agencjami zatrudnienia, prześledzić media społecznościowe i grupy dedykowane pracy za granicą, a także popytać znajomych. Właściwie każdy ma wśród bliskich i dalekich znajomych osoby, które kiedyś bądź obecnie pracują za granicą. Z ich pomocą wyjazd będzie znacznie łatwiejszy, a szanse na znalezienie zatrudnienia wzrosną!
Oferty pracy za granicą
Na początku warto określić pożądaną destynację. Każde państwo ma swoją specyfikę ofert pracy – z uwagi na rozwój gospodarczy, turystykę czy bieżącą politykę. W niektórych krajach możesz przede wszystkim liczyć na zatrudnienie w hotelarstwie czy gastronomii – dotyczy to państw i miast, gdzie dobrze prosperuje ruch turystyczny.
Oferty pracy za granicą w takich krajach jak Hiszpania, Grecja, Włochy, Francja obfitują w wolne wakaty do pracy w restauracjach, hotelach czy instytucjach kulturalnych. Inne państwa słyną z przemysłu czy fabryk – np. Niemcy, Czechy czy Słowacja, dlatego tam możliwa jest praca na produkcji, w hutnictwie czy w fabrykach (np. samochodów). Jeszcze inne są bardzo popularne z uwagi na prace sezonowe – np. Holandia, gdzie niezwykle popularne są prace pielęgnacyjne przy kwiatach czy zbiórki owoców oraz warzyw. Jeśli chodzi o odległe destynacje, np. Chiny, Japonię czy Nową Zelandię, to największe szanse na atrakcyjne zatrudnienie mają specjaliści – informatycy, automatycy, finansiści, marketingowcy.
Jak więc widzisz, oferty pracy za granicą uzależnione są od celu podróży, ale też Twoich umiejętności i predyspozycji. Atutem bez wątpienia będą znajomość języka, doświadczenie czy odpowiednie kwalifikacje. Wówczas wachlarz możliwości znacząco się powiększa, a szanse na dobre zarobki wzrastają!
Praca za granicą bez języka
Wiele osób przed emigracją powstrzymuje obawa, że praca za granicą bez języka nie jest możliwa. Oczywiście, warto znać choćby jeden język obcy, co zwiększy szansę na zatrudnienie, jednak nawet jeśli nie posługujesz się żadnym, Twoje możliwości wcale nie są zupełnie ograniczone. Można znaleźć pracę w różnych sektorach, gdzie język nie jest obowiązkowy – np. na produkcji, budowie czy sprzątaniu. Musisz także pamiętać, że nawet jeśli nie mówisz w języku kraju, do którego się wybierasz, atutem z pewnością będzie znajomość angielskiego czy niemieckiego. To dwa języki, które są znane niemal w każdym zakątku świata, a posługiwanie się nimi jest pożądane w wielu miejscach zatrudnienia.
Praca za granicą bez języka cieszy się dużą popularnością wśród osób starszych. Emeryci i renciści, którzy wyjeżdżają do Niemiec, Anglii czy innych państw, aby dorobić, najczęściej nie władają ani angielskim, ani niemieckim, ani też innymi językami. Mimo to znajdują zatrudnienie – np. jako pomoc kuchenna, na sprzątaniu, na budowie czy w fabrykach. Pomocne w takiej sytuacji okazują się agencje pracy za granicą, które prowadzą pośrednictwo pracy za granicą. Z ich pomocą przejdziesz przez proces szukania pracy, wyjazdu, podjęcia zatrudnienia i wszelkich formalności krok po kroku bez większych trudności.
Praca za granicą dla par
Wyjazdy do pracy za granicą często wiążą się z koniecznością rozłąki z bliskimi osobami i rodzą obawy przed samotnością. Rozwiązaniem może być wyjazd z drugą osobą – żoną, mężem, chłopakiem, dziewczyną, siostrą, bratem, przyjaciółką czy znajomym. Dzięki temu nie tylko ogranicza się stres związany z rozłąką, ale też koszty znacząco się obniżają – np. za wynajem pokoju. Istnieje możliwość znalezienie pracy za granicą dla par. Wówczas nie tylko można razem mieszkać i spędzać wolny czas, ale też dojeżdżać do pracy czy współdzielić obowiązki. Oferty takie najczęściej dotyczą zatrudnienia w fabrykach, prac sezonowych, ale też różnych innych prac – np. w kelnerstwie czy przy sprzątaniu.
Praca za granicą dla par jest też możliwa przy różnych start-upach czy w zawodach specjalistycznych. Jeśli obie osoby mają doświadczenie w branży i odpowiednie umiejętności, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zostały zatrudnione razem – np. w marketingu czy do obsługi sklepów e-commerce. Warto już na etapie poszukiwań dopytywać, czy istnieje możliwość wspólnego zatrudnienia. Szanse są duże, bowiem dziś rynek pracy ma się coraz lepiej w wielu państwach, a stopa bezrobocia maleje.
Praca sezonowa za granicą
Kiedy w kraju masz swoje zobowiązania – np. studia, pracę, rodzinę, rozwiązaniem dla pracy za granicą mogą być doraźne wyjazdy. Najczęściej w tym celu pożądana jest praca sezonowa za granicą. Wówczas pracodawcy poszukują wielu pracowników do pomocy, oferując atrakcyjne zatrudnienie. Często dotyczy to pracy na roli, gospodarstwach i w rolnictwie – np. przy pielęgnacji kwiatów, zbiórkach owoców czy żniwach.
Nie oznacza to jednak, że nie jest możliwa praca sezonowa za granicą w innych branżach. Wraz z sezonem turystycznym wzrasta zapotrzebowanie na osoby sprzątające, obsługę kelnerską, kucharzy. Zatrudnienie znajdują też muzycy, animatorzy czy opiekunki do dzieci. Także w fabrykach pożądane są dodatkowe ręce do pracy – w sezonie pracownicy udają się na urlopy, ale fabryki wciąż muszą działać. W związku z tym angażuje się dodatkowe osoby, które będą pomagały w tym okresie.
Praca sezonowa za granicą szczególnie chętnie jest wybierana przez osoby młode – uczniów, maturzystów i studentów. Ci w okresie wakacji nie chcą pracować za niskie stawki w Polsce i chętnie wyjeżdżają do innych państw, by lepiej zarobić. Co więcej, jest to też doskonała okazja dla nich do zdobycia doświadczenia, podszkolenia języka, zwiedzania, a nawet przeżycia przygody życia. Praca przy opiece nad żółwiami na Malediwach? A może wykonywanie prac na plantacji kiwi w Nowej Zelandii? Warto spróbować!
Praca za granicą od zaraz
Czasem w przypływie chwili decydujemy się o wyjeździe za granicę albo praca, którą mieliśmy nagraną okazuje się niewypałem. W takich sytuacjach rozpoczynają się poszukiwania pracy za granicą od zaraz. Ta wbrew pozorom wcale nie jest taka trudna do znalezienia. Oczywiście wiele zależy od państwa, do którego się udajesz oraz od Twoich umiejętności i oczekiwań. Najwięcej tego typu ofert jest dostępnych w pracach fizycznych – na roli, na budowie, przy sprzątaniu czy w fabrykach. Tam niemal zawsze pracodawcy borykają się z brakami kadrowymi i chętnie przyjmują nowych pracowników właściwie od ręki. Co więcej, bardzo często nie są wymagane znajomość języka, doświadczenie czy specjalne umiejętności.
Warto też pamiętać, że zawsze jest popyt na fachowców – jeśli jest się w czymś naprawdę dobrym, ma się odpowiednie kwalifikacje albo predyspozycje, praca za granicą od zaraz z pewnością się znajdzie. Polacy słyną ze swojej rzetelności i dobrego wykonywania powierzonych obowiązków. Szczególnie cenieni są kierowcy, budowlańcy, hydraulicy czy kucharze. Równie chętnie zatrudnia się kadrę zarządzającą – np. kierowników budowy, menagerów czy specjalistów – np. dentystów, mechaników, lekarzy, księgowych.
Agencje pracy za granicą
Praca za granicą budzi wiele obaw związanych z formalnościami, jakich trzeba dopełnić, a także faktem, że niekiedy potrzeba sporo czasu, zanim znajdzie się odpowiednie zajęcie. Pomocne mogą okazać się agencje pracy za granicą, które posiadają kontrakty z zagranicznymi pracodawcami w różnych państwach. Decydując się współpracę z nimi, możesz zaoszczędzić czas na poszukiwania i pojechać na gotowe, oczekujące na Ciebie stanowisko. Co więcej, często także agencja pracy za granicą załatwi za Ciebie liczne formalności bądź pomoże w ich dopełnieniu – np. w uzyskaniu zezwolenia na pracę, gdy to będzie konieczne, w uzyskaniu wizy, znalezieniu zakwaterowania, założenia konta w banku itd.
Pośrednictwo pracy za granicą
Agencje pracy za granicą najczęściej kojarzą się z pracami sezonowymi, np. przy zbiorach owoców, warzyw itp. oraz pracą na produkcji i w przemyśle. Oczywiście takich ofert jest wiele. Trzeba jednak pamiętać, że są też agencje specjalizujące się w innych pracach – np. opiece nad osobami starszymi, opiece nad dziećmi w USA jako au pair, wyjazdach typu work and travel dla młodych itd. Są także agencje, które rekrutują wyłącznie osoby wykwalifikowane w danej branży – np. informatyków, finansistów, specjalistów HR czy marketingowców. Pośrednictwo pracy za granicą nie musi więc oznaczać prac najniższego szczebla, a może dotyczyć nawet dobrze płatnych, eksperckich posad.
Praca za granicą zbiory
Istnieje wiele możliwości zawodowych za granicą. Jeśli władasz językiem i planujesz na dłużej zagościć w danym kraju, możesz znaleźć naprawdę atrakcyjną pracę. Jeśli jednak wyjeżdżasz na krótko, chcesz dorobić, nie władasz językiem obcym, nie masz wykształcenia czy pożądanych na danym rynku pracy umiejętności, odpowiednia może okazać się praca za granicą zbiory. To rodzaj pracy krótkotrwałej, sezonowej, która najczęściej ma miejsce w wysokim sezonie, odpowiednim dla rodzaju upraw i panujących w danym kraju warunków. Przykładowo, praca za granicą zbiory w Niemczech może oznaczać pomoc przy chmielu, gdzie najlepszym okresem do zbioru jest przełom sierpnia i września, natomiast w Holandii przy tulipanach najwięcej jest ofert od lutego do marca, a na truskawkach od kwietnia do lipca. W bardziej egzotycznych zakątkach, np. w Azji, plantacje owoców i warzyw będą jeszcze inaczej funkcjonowały, dlatego szukając pracy za granicą przy zbiorach, trzeba indywidualnie sprawdzać oferty.
Praca na wakacje za granicą
W sezonie letnim bardzo dużą popularnością cieszy się praca na wakacje za granicą. Studenci, uczniowie i osoby, które jeszcze nie rozpoczęły na dobre swojej kariery zawodowej chętnie wyjeżdżają w różne zakątki świata poszukując pracy. W okresie wakacyjnym pojawia się wiele ofert – szczególnie w miastach turystycznych. Można znaleźć pracę w gastronomii, hotelarstwie i różnych usługach. Dużo ofert jest także na produkcję i do hurtowni, gdzie firmy nie mogą sobie pozwolić na przestój z uwagi na specyfikę pracy, a pracownicy biorą urlopy, aby wyjechać na zasłużone wczasy. Jak więc widzisz, nie brakuje ofert pracy na wakacje na granicą – trzeba jednak zapoznać się z tym, jakie zajęcia są popularne w danym okresie w konkretnym kraju i prześledzić oferty.
Zezwolenie na pracę
Obywatele Unii Europejskiej zazwyczaj nie potrzebują pozwolenia na pracę, aby pracować w dowolnym miejscu na obszarze państw członkowskich. Istnieją jednak pewne wyjątki, ponieważ niektóre państwa nakładają ograniczenia co do narodowości czy liczny osób, które mogą świadczyć pracę w ich kraju. Są to np. Szwajcaria (wprowadziła ograniczenia dla obywateli Chorwacji, Bułgarii i Rumunii), Austria (ograniczenia dla Chorwatów), Liechtenstein (nakłada limity, które ograniczają liczbę osób, które mogą tam pracować i mieszkać).
O ile kwestia zezwoleń na pracę w krajach Unii jest dość jasna i nie budzi wątpliwości, tak już te związane z emigracją poza UE bywają problematyczne. W zależności od danego kraju, inne będą formalności niezbędne do wypełnienia, aby móc legalnie świadczyć pracę. Przykładowo, osoby udające się do Stanów Zjednoczonych z zamiarem podjęcia pracy powinny posiadać wizy pozwalające na okresowe zatrudnienie, z kolei do Nowej Zelandii trzeba ubiegać się o pozwolenie na pracę, którego otrzymanie zależne jest od ISSL, czyli listy prezentującej zapotrzebowanie na zawody w długiej perspektywie. Zezwolenie na pracę wymagane jest w większości państw – m.in. w Chinach, Japonii czy Kanadzie.
Podsumowując, praca za granicą to okazja do zdobycia doświadczenia zawodowego, zarobienia niemałych pieniędzy, zgromadzenia wyjątkowych wspomnień, poznania ciekawych ludzi i wzbogacenia swojego CV. Warto jednak znać specyfikę kraju do którego się podróżuje i pamiętać o ewentualnych formalnościach, jak np. zezwolenie na pracę za granicą.