Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób. Zarabianie na siebie, decyzyjność, sięganie po sukces. Niemniej towarzyszy temu również szereg obowiązków, ciężka praca i niejednokrotnie konieczność zmierzenia się z trudami w prowadzeniu biznesu. Jeśli jednak uda Ci się odnaleźć swoją ścieżkę, efekty mogą być lukratywne. Oto kilka kwestii, które warto wiedzieć, gdy prowadzi się własną firmę.
Założenie własnej firmy
Od czego zacząć? Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą, który dopiero planuje prowadzenie biznesu, koniecznie musisz przeprowadzić analizę rynku i konkurencji. Taka ocena umożliwi racjonalne podejście do tematu – dowiesz się, czy faktycznie dana firma ma szanse rozwoju w danym regionie i czy to opłacalny biznes.
Niezbędny jest też odpowiedni kapitał. Ile kosztuje założenie firmy? Bezsprzecznie jest to uzależnione od mnóstwa czynników. Po pierwsze – od podmiotu działalności. Ważną rolę odgrywa forma prawna oraz to, czy niezbędne będzie zarejestrowanie firmy jako czynnego podatnika VAT czy jako zwolnionego. Oprócz tego, niezbędne są środki na rozwinięcie firmy – wynajem lokalu, biura albo hali, wyposażenie, sprzęt, towar, opłaty czy zatrudnienie pracowników. To wszystko jest uzależnione od profilu działalności. Trudno więc wskazać jednoznacznie, ile kosztuje założenie własnej firmy.
Kolejnym krokiem jest rejestracja firmy. Nie jest to trudne. Wcześniej należy jednak przygotować się pod kilkoma względami – wybrać rodzaj opodatkowania, zaplanować start działalności, wybrać dobrą i niepowtarzalną nazwę dla firmy, ustalić kody PKD określające rodzaj działalności, wybrać miejsce prowadzenia konta firmowego oraz założyć Profil Zaufany lub podpis elektroniczny. Następnie należy dokonać rejestracji działalności, zgłoszenia do ZUS, rejestracji VAT, a także przejść do uzyskania koncesji/zezwoleń. Gdy dopełnisz wszelkich formalności, możesz realizować inne obowiązki, wynikające z tej sytuacji – a tych również będzie co nie miara!
Obowiązki przedsiębiorcy
Prowadząc już firmę, wciąż musisz pamiętać o wielu obowiązkach – oprócz tych związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, masz jeszcze zobowiązania wobec ZUS-u i Urzędu Skarbowego. Jeśli samodzielnie prowadzisz księgowość, powinności jest jeszcze więcej. Warto więc rozważyć opcję skorzystania z usług firmy zewnętrznej, która pomoże Ci w tej kwestii. W dzisiejszych czasach większość firm, która nie ma własnych struktur księgowo-kadrowych, decyduje się na takie rozwiązanie. Opcja ta pozwala zaoszczędzić sporo czasu, nerwów i – wbrew pozorom – pieniędzy. Pomyłki, opóźnienia czy niewłaściwe prowadzenie księgowości, mogą słono kosztować!
Każdy przedsiębiorca wie, że prowadzenie własnej firmy to satysfakcja, którą trudno porównać do innych odczuć. Pozwala na samorealizację, jest powodem do dumy i zadowolenia z samego siebie. Jeśli więc rozważasz otwarcie swojego biznesu, rozważ wszystkie ważne kwestie i zacznij działać! Pamiętaj też, że istnieją różne formy wsparcia dla początkujących właścicieli firm – m.in. dofinansowania z urzędu pracy, środki unijne, ulgi podatkowe czy inkubatory przedsiębiorczości. Powodzenia!